Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Katecheta to świadek zobowiązany do świadectwa wiary

piątek, 15 stycznia 2021 09:11 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski: Katecheta to świadek zobowiązany do świadectwa wiary
Biskup Jan Piotrowski: Katecheta to świadek zobowiązany do świadectwa wiary
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Katechizować, to ukazywać drogi do poznania osoby Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, a nie jakiejś idei – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w intencji katechetów naszej diecezji. Przeżywają oni w tych dniach rekolekcje online.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w bazylice katedralnej. Pasterz naszej diecezji przypomniał, jaka jest rola współczesnego katechety.

– Katecheta to świadek, nie tyle uprzywilejowany wiedzą teologiczną i metodami nauczania, ile zobowiązany jako dojrzały chrześcijanin do świadectwa wiary na mocy łaski Chrztu Świętego, posłany przez Kościół mocą misji kanonicznej. W Kościele kieleckim obecnie jest to wielka rodzina osób świeckich, sióstr zakonnych oraz kapłanów diecezjalnych. Istotnym i pierwszorzędnym zadaniem katechezy, jak uczył przed laty św. Jan Paweł II, jest ukazywanie tajemnicy Jezusa Chrystusa. Słowo „tajemnica” nie oznacza sekretu, ale wierność Bożej misji Jezusa Chrystusa, a przede wszystkim ukazywanie Jego odwiecznej miłości do człowieka – tłumaczył biskup Jan Piotrowski i wskazał na Słowo Boże, jako źródło nauczania.

– Katechizować, to ukazywać drogi do poznania osoby Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, a nie jakiejś idei. Dlatego katecheza w każdym swoim wymiarze – ta szkolna, parafialna i ta przeżywana w grupach, jest ewangelizacją, która pozwala poznać miłość Chrystusa przewyższającą wszelką wiedze, aby zostać napełniony całą pełnią Bożą, a nie jakąś ideologią. Jej źródłem i to zawsze źródłem świeżym i wciąż aktualnym jest Słowo Boże – dodał biskup kielecki.

Biskup Jan Piotrowski podziękował również katechetom za ich pracę i zaangażowanie.

– Niech dzięki waszej pracy i ofierze, Chrystus będzie bardziej znany i kochany przez dzieci i młodzież, małżeństwa i rodziny, a przede wszystkim przez was samych. Otrzymaliście dar wiary jako dobrą nowinę. Niech dzięki wam, pod opieką Maryi, Matki Wcielonego Słowa i Stolicy Mądrości, stanie się darem dla innych.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO