Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski konsekrował osiem wdów

niedziela, 11 grudnia 2022 13:58 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski konsekrował osiem wdów
Biskup Jan Piotrowski konsekrował osiem wdów
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Choć pozostają przy swoich rodzinach i pracy, to podejmują życie konsekrowane, modląc się i rozważając Słowo Boże. Osiem wdów oficjalnie włączył do tej formy życia podczas Eucharystii w katedrze Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 11 grudnia 2022. Przed konsekracją wdowy przeszły przygotowanie duchowe, podczas którego upewniły się co do swojej decyzji.

– We wdowieństwie żyją one już od jakiegoś czasu, teraz powierzają je Chrystusowi, aby służyć Jego Kościołowi. Ich zadaniem będzie modlitwa, życie duchem ofiary, poprzez służbę Kościołowi i konkretnym ludziom potrzebującym oraz medytację Słowa Bożego. Konsekrowane wdowy nie tworzą zakonu, lecz nadal żyją w rodzinach, będąc jednocześnie bardziej włączonymi w to, czym żyje Kościół – wyjaśnia ksiądz Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi diecezji kieleckiej do spraw życia konsekrowanego, który ma nadzieję, że ta uroczystość zainspiruje kolejne wdowy i wdowców do podjęcia takiej formy życia.

W homilii podczas Mszy Świętej biskup Jan Piotrowski powiedział, że trwający okres Adwentu to dobry czas, by poznać prawdę o sobie

– To z niej rodzą się dobre owoce, które nie lękają się Ewangelicznych wyzwań. Dają temu wyraz konsekrowane dziś wdowy, wasze mamy i babcie, teściowe i sąsiadki. Same utrudzone życiem i pracą pragną czegoś więcej dla swojego duchowego wzrostu. Z rozwagą podejmują nowe wyzwanie, jako wdowy poświęcone Bogu. Nie opuszczają swoich rodzin i nie tworzą nowego zakonu, nie opuszczają miejsca pracy, sąsiedztwa i przyjaciół, ale tą drogą chcą iść w przyjaźni z Jezusem Chrystusem, ubogacając Kościół – powiedział Pasterz.

Posłuchaj całej homilii:

Obrzęd konsekracji rozpoczął się odczytaniem nazwiska wszystkich kandydatek oraz hymnem do Ducha Świętego. Następnie wdowy złożyły przyrzeczenia modlitwy, zachowania czystości i oddania swojego życia na służbę Bogu i Kościołowi. Biskup odmówił nad nimi modlitwę konsekracyjną, po której kobiety otrzymały krzyże oraz brewiarze. Na zakończenie obrzędu wdowy odmówiły modlitwę za swoich zmarłych mężów.

Do konsekracji przystąpiły:

  • Monika Mikołajczyk z parafii Ducha Świętego w Kielcach
  • Krystyna Tomal z parafii Ducha Świętego w Kielcach
  • Danuta Lewicka-Zabielska z parafii Ducha Świętego w Kielcach
  • Zofia Piekutowska z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach
  • Helena Bąk z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach
  • Dorota Litwińska z parafii katedralnej w Kielcach
  • Iwona Piorun z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie
  • Elżbieta Janiszewska z parafii świętego Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach

– To było pięć lat po śmierci męża. Mój stały spowiednik zapytał, czy nie chciałabym wziąć pod uwagę konsekrowanego wdowieństwa. Niedługo potem pojechałam na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Tam każde czytanie, Ewangelia i każde słowo utwierdzało mnie w tej myśli, po powrocie napisałam więc podanie i przystąpiłam do formacji – mówi Dorota Litwińska, jedna z konsekrowanych podczas uroczystości wdów. Na co dzień prowadzi sklep odzieżowy oraz pełni posługę zakrystianki w Kościele Akademickim w Kielcach.

W diecezji kieleckiej żyje 25 konsekrowanych wdów oraz jeden konsekrowany wdowiec.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO