Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski modlił się za Niezłomnych

poniedziałek, 01 marca 2021 17:33 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski modlił się za Niezłomnych
Biskup Jan Piotrowski modlił się za Niezłomnych
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Uroczysta Msza Święta w kieleckiej katedrze stanowiła centralny punkt tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach. – Wymazywanie prawdy z kart historii to największy błąd jaki człowiek popełnia, kierowany krótkowzrocznym interesem partyjnym, ideologicznym czy nawet religijnym – mówił biskup Jan Piotrowski.

W swojej homilii, pasterz naszej diecezji przypomniał realia epoki, w której walczyli Żołnierze Wyklęci.

– Bezpardonowe wyroki spotykały tysiące żołnierzy niepodległościowego podziemia, walczących o wolną Polskę, która rękami piewców komunizmu i ich służalczych postaw, jak niekochana i wzgardzona matka, oddawana była pod bezwzględną dominację. Dlatego dziś w murach naszej jubileuszowej katedry modlimy się za ofiary tamtych czasów, ale też nie zapominamy o sprawcach tych haniebnych zbrodni – podkreślił biskup kielecki.

Zwrócił także uwagę na konieczność dbania o prawdę historyczną.

– Bez miłosierdzia, które prowadzi do przebaczenia i pojednania nie ma prawdziwej historii. To jednak nigdy nie przekreśla potrzeby dziejowej sprawiedliwości, bowiem nic nie jest w stanie jej uśmiercić. Wymazywanie prawdy z kart historii to największy błąd jaki człowiek popełnia, kierowany krótkowzrocznym interesem partyjnym, ideologicznym czy nawet religijnym. Dziwne jednak jest to, że zwolenników takich zachowań wciąż nie brakuje. Taka postawa zamyka w sobie, nie otwiera na wyjście poza siebie, ale kurczowo trzyma się na fundamencie osobistej pychy, politycznej i tej najgorszej – ideologicznej. Ten stan choroby jest wyjątkowo niebezpieczny dla państwa i społeczeństwa, przyszłości obywateli i historii – zaznaczył biskup Jan Piotrowski i zauważył, że wyrządzone krzywdy wciąż czekają na sprawiedliwy osąd.

– Wiemy, że minione dni naszych bohaterów już nie powrócą. Nikt też nie ukoi bólu serca i nie otrze łez ich płaczących żon i matek, dzieci i przyjaciół, a nawet często z braku woli politycznej nikt nie odnajdzie ich grobów. Pytam cię dziś, Polsko: czy na to zasługują?

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO