Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski poświęcił w Chmielniku krzyż wzniesiony w hołdzie bohaterom

wtorek, 24 sierpnia 2021 17:47 / Autor: Magdalena Nowak
Biskup Jan Piotrowski poświęcił w Chmielniku krzyż wzniesiony w hołdzie bohaterom
Biskup Jan Piotrowski poświęcił w Chmielniku krzyż wzniesiony w hołdzie bohaterom
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Biskup Kielecki Jan Piotrowski poświęcił krzyż, który leśnicy Nadleśnictwa Chmielnik wznieśli w hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej, a zarazem w rocznicę powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Poświęcenie krzyża poprzedziła Msza Święta w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.

– Poświęcając rocznicowy krzyż, niesiony w hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej, dziękujemy im za odwagę i obronę ojczyzny, inspirowaną wiarą i miłością, a także nadzieją, że taka ofiara ma sens. Jednocześnie jesteśmy wdzięczni Bogu za mądrość ludzi, za pokolenia leśników z okazji 140 rocznicy utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – mówił biskup Jan Piotrowski.

– Wszyscy mamy za co Panu Bogu dziękować, a szczególnie za to, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Aby ten świat czynić lepszym, trzeba czynić go bardziej ludzkim i obyczajowo zdrowym. Jedynym gwarantem tych wartości jest Jezus, Nasz Pan i Odkupiciel, bowiem tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Im bliżej niego jesteśmy, tym łatwiej jest nam pokonać w sobie wszelkie lęki i obawy, aby horyzont naszej ludzkiej przyszłości sięgał znacznie dalej niż tylko nasze ludzkie spojrzenie – dodał biskup.

krzyż

Jak przypomniał Zbigniew Mleczko, Nadleśniczy Nadleśnictwa w Chmielniku, idea wzniesienia krzyża rocznicowego zrodziła się w minionym roku z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

 – Nadleśnictwo Chmielnik wpisuje się w tę piękną ideę walki w obronie niepodległości Polski w latach 1918-1921. W historii Polski najtrwalszy ślad z tego okresu zaznaczyła Bitwa Warszawska, która została uznana za jedną z największych i najbardziej spektakularnych, a zwycięstwo wojsk polskich zapewniło jej uczestnikom pamięć w Polsce, ale także chlubę i uznanie w Europie i na świecie. Często Bitwa Warszawska oceniana jest jako obrona i uchronienie chrześcijaństwa przed cywilizacją zła, jaką było niewątpliwie rozprzestrzenianie się komunizmu na zachód. Wśród uczestników walk nie zabrakło leśników i pracowników Lasów Państwowych – mówił nadleśniczy.

Regionalna  Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, do której należy Nadleśnictwo Chmielnik, jest najstarszą jednostką z 17 regionalnych dyrekcji wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych; jej początki sięgają 1880 roku.

Krzyż rocznicowy został wzniesiony przy leśnej drodze krzyżowej, nieopodal siedziby Nadleśnictwa Chmielnik.  

Posłuchaj homilii: 

tablica

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO