Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Wszyscy w duchowy sposób zasługujemy na medal Benemerenti

środa, 14 kwietnia 2021 11:56 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski: Wszyscy w duchowy sposób zasługujemy na medal Benemerenti
fot. SalveNet
Biskup Jan Piotrowski: Wszyscy w duchowy sposób zasługujemy na medal Benemerenti
fot. SalveNet
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Biskup Kielecki Jan Piotrowski uczestniczył w uroczystości wręczenia Medali Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w warszawskim sanktuarium świętego Ojca Pio.

Wręczenie medali poprzedziła msza święta, podczas której homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski.

– Kolejna edycja przyznania medali jest czytelnym znakiem, że Kościół w Polsce wciąż żyje duchem misyjnym. Jest świadkiem wiary w Jezusa zmartwychwstałego, który posyłając Apostołów z darem głoszenia Ewangelii – Dobrej Nowiny aż po krańce Ziemi, nadal czyni to ofiarnie przez posługę misyjną naszych sióstr i braci oraz przez współpracę misyjną wiernych modlących się na różańcu, przez ofiarę chorych i cierpiących, a także przez instytucje misyjne Kościoła w Polsce oraz inne formy współpracy inspirowane wiarą i duchem dobroczynności – podkreślił biskup.

Powiedział też do uczestników Eucharystii, że: „wszyscy w duchowy sposób zasługujemy na medal Benemerenti”.

Hierarcha wspomniał również o obchodzonym tego dnia Święcie Chrztu Polski: – Przyszedł dzień, być może umowny i niejedyny, kiedy nad ziemią Polan i Wiślan wybrzmiały słowa „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Bez tego dziedzictwa wiary, sięgającego roku 880 w Wiślicy i 966 w Wielkopolsce nie byłoby Kościoła w naszej Ojczyźnie. Nie byłoby obecnych pokoleń uczniów Jezusa Chrystusa, a także świadków wiary – misjonarzy, posłanych przez Kościół w osobach konsekrowanych kapłanów, sióstr i braci, księży diecezjalnych i całego zastępu wiernych świeckich.

Wysłuchaj całej homilii:

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę istnienia Komisji. Jest przyznawany w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Poszczególne kategorie zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”. Przewodniczącym kapituły odznaczenia jest biskup kielecki Jan Piotrowski.

W tej edycji w kategorii "za zasługi w misyjnym dziele Kościoła" odznaczeni zostali: o. Dominik Wasilewski OFMConv - nestor misji franciszkańskich w Zambii, Kenii i Tanzanii. Do Zambii przybył w 1971 r. W latach 1985-1988 posługiwał w Kenii. a od 1988 roku do chwili obecnej pracuje w Dar es Salaam w Tanzanii.

Nagrodzona została także Krystyna Malicka, która od 38 lat angażuje się w animację misyjną. Zajmowała się zbieraniem środków finansowych na pomoc misjonarzom diecezjalnym, wysyłała paczki, utrzymywała kontakty listowne, za co była represjonowana przez Służbę Bezpieczeństwa.

Medal otrzymał także Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie. Zajmuje się formacją i przygotowaniem przyszłych misjonarzy, a także wspieraniem modlitewnym i materialnym.

Medalem "Benemerenti" w kategorii "pomoc modlitewna i duchowa" odznaczeni zostali: Aneta Rayzacher-Majewska związana z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci, s. Scholastyka Bareła ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która w latach 1978-2011 była pielęgniarką w Centrum Zdrowia na Misji Katolickiej w Musongati (Burundi), a obecnie mimo choroby i wieku wspiera misje modlitwą i cierpieniem. Trzeci medal otrzymali paulini z Jasnej Góry za zaangażowanie w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym.

Medal za "pomoc materialną i finansową dla misji" otrzymała s. Celina Torończak, prowadząca "Ognisko Misyjne" w parafii św. Michała Archanioła w Kwielicach oraz w szkole podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach. Nagrodzono także Marię Koziarską, wolontariuszka przy katedrze polowej w Warszawie, angażująca się w działania związane z misjami oraz ks. kan. Stanisława Gajewskiego, który jako proboszcz parafii św. Mikołaja w Niedzborzu w latach 1983-2020, promował dzieła misyjne.

W kategorii „informacja medialna” Kapituła Medalu doceniła: Redakcję Programów Katolickich TVP od lat owocnie współpracującą z Komisją Misyjną w promocji pomocy misjom ad gentes, animacji i formacji misyjnej, redakcję „Naszego Dziennika”, która żywo uczestniczy w animacji i formacji misyjnej wiernych w Polsce zamieszczając systematycznie artykuły, felietony i wywiady misyjne, wspiera akcje pomocowe prowadzone w ciągu roku, wydawnictwo Sióstr Loretanek, które na łamach Miesięcznika Formacyjnego „Różaniec” propaguje misje ad gentes oraz dzieło Sługi Bożej Pauliny Jaricot. „Redakcja Różańca” angażuje się w animację i formację misyjną kółek różańcowych w Polsce. Medal otrzymują siostry w Roku Jubileuszowym – 100. lecia istnienia zgromadzenia. 

Eucharystię oraz uroczystości transmitowała telewizja internetowa SalveNet

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO