Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk: Ludzka tęsknota się nie zmienia

czwartek, 06 stycznia 2022 16:02 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Marian Florczyk: Ludzka tęsknota się nie zmienia
Biskup Marian Florczyk: Ludzka tęsknota się nie zmienia
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

- Jakie są dziś nasze tęsknoty? Do czego zmierzamy? Może trzeba pochylić się nad Jezusem i zaspokoić tęsknotę własnego serca. Inaczej zagubimy się – przestrzegł biskup Marian Florczyk podczas Mszy Świętej rozpoczynającej kielecki Orszak Trzech Króli.

Na początku Eucharystii celebrans poświęcił kadzidło, kredę do oznaczania drzwi domów wiernych oraz wodę, którą pokropił zebranych. W wygłoszonej homilii mówił o tęsknocie serca

- Ludzka tęsknota się nie zmienia. Jest obecna w człowieku od początku jego istnienia. Taka jest natura i serce człowieka. Są tęsknoty ciała, jak tęsknota za chlebem,i posiadaniem. Ważniejsza jest tęsknota serca i duszy, jest ona głęboka i mocna, niemal wryta w sercu każdego człowieka. Gdy jej niezaspokoi, czuje się nieszczęśliwy i życie go nie cieszy. Jest nią choćby tęsknota miłości. Człowiek chce być kochany i by miłość była odwzajemniona – zaznaczył duchowny.

Kaznodzieja stwierdził, że ludzie tęsknią za wyższymi wartościami

- Ich po prostu nie ma. Zatraciliśmy Jezusa i mądrość mędrców. Sercem szukali Jezusa i sercem go przyjęli. My dziś tak naprawdę nie szukamy Jezusa – mam na myśli świat, Europę i niektórych Polaków. Oni nie chcą przyjąć Jezusa, a niektórzy tak jak Herod chcą go wyeliminować za wszelką cenę.

Biskup zaznaczył, że tegoroczni Trzej Królowie reprezentują trzy ważne grupy społeczne

- Jeden z nich to lekarz, którego proszę, by poniósł naszą wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby medycznej, którzy w okresie pandemii niosą pomoc zakażonym, chorym i osamotnionym. Nie wiem, jaki byłby dziś lekarz, gdyby w jego sercu nie narodził się Jezus i nie było w nim tęsknoty za wartościami. Na ręce króla-ułana składam wdzięczność służbom mundurowym – wojsku, policji i straży granicznej, która strzegąc granic, strzeże naszego polskiego rodzinnego domu. To dzięki ich ofierze, wyrzeczeniu i poświęceniu przeżyliśmy spokojne serca. Królowi reprezentującemu sport, niosącemu w sercu tęsknotę za sukcesami, które nas cieszyły i pragniemy, by nas nadal cieszyły, życzę, by ta tęsknota była zaspokojona.

- Każdemu życzę, by tęsknił za tym co Boskie, ta tęsknota jest znakiem naszego prawdziwego człowieczeństwa – zakończył swoje rozważania biskup.

Wysłuchaj całej homilii:

Po końcowym błogosławieństwie z bazyliki katedralnej wyruszył Orszak Trzech Króli, który dotarł do szopki na placu Jana Pawła II. Relacja z orszaku dostępna jest tutaj

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO