Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk: Trzej Królowie zamanifestowali pokorę, szacunek i miłość do dziecka

środa, 06 stycznia 2021 14:14 / Autor: Beata Kwieczko
Biskup Marian Florczyk: Trzej Królowie zamanifestowali pokorę, szacunek i miłość do dziecka
Fot. Marian Wąchała
Biskup Marian Florczyk: Trzej Królowie zamanifestowali pokorę, szacunek i miłość do dziecka
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Uroczystą Mszą Świętą i wspólnym kolędowaniem z trzema królami w bazylice katedralnej w Kielcach wierni uczcili Uroczystość Objawienia Pańskiego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk.  

W wygłoszonym słowie biskup Marian Florczyk nawiązał do tego, co działo się w grudniu w Kielcach, kiedy odbywały się manifestacje kobiet i były bezczeszczone świątynie.

– Czy ci, którzy bezczeszcząc kościoły domagali się zabijania życia, żyli w światłości czy ciemności? Nie było w nich na pewno postawy Trzech Króli, którzy umiłowali Dziecię, przyszli do Niego i oddali Mu pokłon. A oddać pokłon  to znak wielkiej pokory i szacunku do drugiego. Trzej Królowie taką pokorę, szacunek i miłość do dziecka zamanifestowali – mówił biskup.

Manifestacje kobiet objawiły to, że one nie chcą oddać pokłonu dziecku, nie chcą miłować dziecka, nawet własnego. Kto nienawidzi dziecka, chodzi w głębokiej ciemności. Kto nienawidzi dziecka, nie będzie miłował i szanował starszego. Kto gardzi życiem dziecka, pogardzi też życiem starszej osoby. Tu widać, w jakiej ciemności żyjemy i kogo ogarnia światłość – dodał.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona na pamiątkę mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Święto to przypomina o objawieniu Boga człowiekowi i uzdalnia do lepszego poznania Stwórcy. W naszej tradycji zwane jest popularnie Świętem Trzech Króli. Z tej okazji, co roku w Kielcach odbywały się barwne korowody z udziałem trzech króli. Teraz, ze względu na sytuację epidemiczną uroczystości wyglądały inaczej. Monarchowie uczestniczyli we Mszy Świętej, a po niej wspólnie kolędowali z wiernymi. W role trzech króli wcielili się wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, Tomasz Bogucki i Włodzimierz Rybczyński.

Transmisję Mszy Świętej i wspólnego kolędowania w bazylice katedralnej można obejrzeć TUTAJ

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO