Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

"Bony Edukacyjne" dla wolontariuszy Korpusu Sprawiedliwości

piątek, 02 lipca 2021 13:17 / Autor: Beata Kwieczko
"Bony Edukacyjne" dla wolontariuszy Korpusu Sprawiedliwości
"Bony Edukacyjne" dla wolontariuszy Korpusu Sprawiedliwości
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wolontariusze z województwa świętokrzyskiego posiadający aktywne konto w Systemie Obsługi Wolontariatu mogą ubiegać się o bony edukacyjne, dzięki którym podniosą swoje kompetencje. W konkursie ogłoszonym przez Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Caritas Diecezji Kieleckiej mogą otrzymać w sumie siedem tysięcy złotych.

Organizatorem Konkursu "Bony Edukacyjne" jest Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak informuje ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, instytucje te od ubiegłego roku realizują projekt "Korpus Solidarności", który jest dofinansowany z Narodowego Instytutu Wolności. Celem tego programu jest promocja wolontariatu długoterminowego.

– Chcemy, żeby wolontariusze, którzy angażują się w takie działania, mieli z tego jakąś korzyść, choćby np. w formie szkoleń lub możliwości rozwoju osobistego. Docelowo program zakłada, że wolontariusze zarejestrowani w Systemie Obsługi Wolontariatu otrzymają karty, dzięki którym będą mieć zniżki na przejazdy komunikacją, wstęp do różnych instytucji kultury lub do miejsc związanych z rozrywką – tłumaczy ks. Krzysztof Banasik.

Magdalena Buczyńska, wiceprezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach zauważa, że Polska jest krajem, w którym wolontariat długoterminowy jest najmniej rozwinięty.

– Dlatego staramy się go rozwijać w partnerstwie z Diecezjalnym Centrum Wolontariatu. Mamy pakiet szkoleń i spotkań, które są skierowane do czterech grup odbiorców. Są to wolontariusze, koordynatorzy wolontariatu, organizacje, które przyjmują wolontariuszy oraz otoczenie wolontariatu. Dla każdej z tych grup organizujemy specjalne spotkania, dla koordynatorów debaty, a dla organizatorów spotkania branżowe dla w obszarze kultury, pomocy społecznej lub wolontariatu w sporcie – informuje Magdalena Buczyńska.

Podkreśla, że w okresie wakacji Regionalne Centrum Wolontariatu skupi większą uwagę na wolontariuszach, koordynatorach i na przeprowadzeniu debat wolontariackich. – W pakiecie będą m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, animacji czasu dzieci poprzez wolontariat związany z teatrem, dramą i żonglerką oraz szkolenia dotyczące zarządzania sobą w czasie – wylicza.

Teraz wolontariusze Korpusu Solidarności mogą skorzystać z konkursu "Bony Edukacyjne".

– Celem konkursu jest zwiększenie dostępu do kursów i szkoleń wolontariuszom Korpusu Solidarności, mających aktywne konto w Systemie Obsługi Wolontariatu oraz działającym na rzecz społeczności lokalnej. Mogą w nim wziąć udział wolontariusze, którzy ukończyli 13 lat, posiadają aktywne konto w Systemie Obsługi Wolontariatu oraz mają potwierdzoną przynajmniej jedną godzinę pracy wolontariackiej, a także grupa wolontariuszy na czele z liderem, który musi być osoba pełnoletnią i mieszkać na terenie województwa świętokrzyskiego – informuje Monika Wilk, animator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

Aby otrzymać bon należy do 21 lipca złożyć wniosek przez formularz, który znajduje się na stronach Regionalnego Centrum Wolontariatu i Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Wnioski zostaną rozpatrzone do 30 lipca, a bony będą realizowane od 1 sierpnia do 30 listopada.

Łączny budżet konkursu wynosi siedem tysięcy złotych. Wolontariusze mogą ubiegać się o wsparcie w maksymalnej kwocie tysiąc złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO