Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bp Piotrowski do kapłanów: Kapłan jest sługą, który daje światu Chrystusa

sobota, 17 października 2020 13:22 / Autor: Beata Kwieczko
Bp Piotrowski do kapłanów: Kapłan jest sługą, który daje światu Chrystusa
Bp Piotrowski do kapłanów: Kapłan jest sługą, który daje światu Chrystusa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Biskup Jan Piotrowski i kapłani dekanalni przybyli dzisiaj (sobota) do kościoła św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, aby uczestniczyć w Pielgrzymce Kapłanów Diecezji Kieleckiej. Wydarzeniu przyświeca hasło "Kapłan - przyjaciel Oblubieńca Kościoła".

Początkowo w organizowanej co roku pielgrzymce miało wziąć udział więcej kapłanów, ale jej formuła została zmieniona ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Do Skalbmierza przyjechał jedynie biskup Jan Piotrowski i duszpasterze dekanalni. Pasterz naszej diecezji przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił homilię. W słowie wygłoszonym do braci kapłanów nawiązał do patrona skalbmierskiej świątyni, św. Jana Chrzciciela.

– On jako pierwszy w Jezusie Chrystusie rozpoznał Baranka Bożego i w całym swoim życiu konsekwentnie, aż do męczeńskiej śmierci, dawał o Nim świadectwo wiary – powiedział.

Biskup podkreślił, że każdy z kapłanów został wybrany w innym czasie i w różny sposób, ale wszyscy mają to samo zadanie.

– Ukazujemy światu Chrystusa w każdej sprawowanej Eucharystii, w białej konsekrowanej Hostii mówiąc: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata" i na końcu dodajemy tę piękną obietnicę "Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę". Eucharystyczne spotkanie Jezusa z kapłanem dzięki łasce wiary jest jedyne i niepowtarzalne, a przez naszą pokorną kapłańską posługę Chrystus staje się darem dla innych. Nie ma innego człowieka jak kapłan, ten jedyny, niepowtarzalny, mimo że słaby, grzeszny, niedoskonały, to właśnie on daje Bożego Baranka innym – głosił.

Zwrócił również uwagę na to, że bycie prezbiterem wymaga bycia wolnym. – Nasze własne doświadczenie podpowiada nam i uczy nas, że jeśli zostawiliśmy za sobą zbyt dużo, nie udźwigniemy tego ciężaru. Jest wielu braci kapłanów, którzy sobie z tym nie radzą, nie dlatego, że są chorzy, mało inteligentni, że mają złe parafie, bo takich nie ma, ale zostawili sobie zbyt duży ciężar do dźwigania i nie cieszą sie wolnością, są od czegoś lub od kogoś uzależnieni – mówił biskup.

– Musimy mieć świadomość, że nasza posługa nigdy nie może eksponować własnej osoby na pierwszy plan, ale pierwsze miejsce zawsze należy do Chrystusa, najwyższego Kapłana. Każda zaś próba bycia pierwszym i najważniejszym sprzeciwia się tożsamości kapłańskiej. Kapłan jest sługą i winien ciągle stawać się znakiem, który jako posłuszne narzędzie w rękach Chrystusa odsyła do Niego tych, którzy słuchają Słowa Bożego i są uczestnikami Eucharystii – napominał.

Posłuchaj całej homilii:

Pozostali kapłani przeżywają dzisiejszą pielgrzymkę w formie dnia skupienia w swoich dekanatach. W kościołach dekanalnych będzie odczytana konferencja przygotowana przez ks. bp. Andrzeja Kaletę, następnie zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę świętą z homilią ojca duchownego lub innego kapłana.

Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Kieleckiej odbywa się od 17 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO