KOŚCIÓŁ
Dyspensa od pokarmów mięsnych na piątkowych weselach. W zamian – pielgrzymka


Biskup kielecki Jan Piotrowski udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych podczas odbywających się w piątki przyjęć weselnych. Nowożeńcy, którzy o to poproszą, zobowiązani są w zamian do odbycia pielgrzymki na Jasną Górę, do krakowskich Łagiewnik bądź na Święty Krzyż.
Narzeczeni przed dniem ślubu muszą zwrócić się do proboszcza parafii o udzielenie takiej dyspensy. Proboszcz następnie przesyła tę prośbę do kurii.
Jako zadośćuczynienie biskup wyznacza pielgrzymkę do jednego z trzech sanktuariów: na Jasną Górę, do krakowskich Łagiewnik lub na Święty Krzyż. Nowożeńcy mają tam uczestniczyć w Eucharystii i przyjąć Komunię Świętą.
- Przez pandemię wiele ślubów i wesel trzeba było przekładać, również na inne, niż zwykle dni tygodnia. Do kurii wpływało dużo indywidualnych próśb o dyspensę, więc biskup postanowił ogłosić to na całą diecezję – tłumaczy ks. Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Dyspensa obowiązuje proszących narzeczonych i ich gości weselnych na czas trwania przyjęcia weselnego organizowanego w poszczególne piątki lipca, sierpnia, września i października 2021 r., w które nie przypada żadna uroczystość liturgiczna.


![[FOTO] Modlitwą upamiętnili ofiary wydarzeń z 4 lipca 1946 roku](/media/k2/items/cache/89871a90a68a3e9e0f098401f2e36e25_L.jpg)



![[Lista] Zmiany wikariuszy w diecezji kieleckiej. Zobacz gdzie trafi ponad 40 kapłanów](/media/k2/items/cache/20fdf4691017c195c6465900606f486e_L.jpg)

