Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Szkoła Podstawowa nr 2 przygotowała 850 różańców dla krajów misyjnych

piątek, 11 czerwca 2021 21:54 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Szkoła Podstawowa nr 2 przygotowała 850 różańców dla krajów misyjnych
[FOTO] Szkoła Podstawowa nr 2 przygotowała 850 różańców dla krajów misyjnych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Wyślij różaniec na świata kraniec". Pod takim hasłem Szkoła Podstawowa nr 2 w Kielcach zorganizowała akcję, podczas której przygotowanych zostało 850 różańców. Trafią one do krajów, w których posługują misjonarze z diecezji kieleckiej. Liczba nawiązuje do 850-lecia kieleckiej katedry.

Pomysłodawczynią akcji była Karolina Czarnecka, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 w Kielcach.

– W naszej szkole bardzo często odbywają się akcje, które maja za zadanie zaangażować naszych uczniów w działalnie na rzecz innych, dlatego, gdy wróciliśmy z nauczania zdalnego, przyszedł nam do głowy pomysł, że moglibyśmy zrobić coś dla misji. Wspólnie z panią Dorotą Wągrowską zorganizowałyśmy akcję robienia różańców, w której wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie klas od 0 do 8 – mówi Karolina Czarnecka.

Akcja "Wyślij różaniec na świata kraniec" jest związana również z jubileuszem 850-lecia bazyliki katedralnej.

– Nasza szkoła formalnie należy do parafii św. Wojciecha, ale dzieci, które się u nas uczą, również należą do parafii katedralnej. Poza tym katedra znajduje się blisko naszej szkoły i dzieci znają ten kościół. Dlatego postanowiłyśmy się włączyć w obchody jubileuszu w ten symboliczny sposób – tłumaczy Dorota Wągrowska, nauczyciel wspomagający i pedagog specjalny, która pracuje z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Celem akcji jest również szerzenie modlitwy różańcowej. – W bazylice znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, która w tradycji naszego miasta jest też nazywana Matką Różańcową. Poza tym Matka Boża, objawiając się w różnych miejscach na świecie, zawsze prosiła o modlitwę różańcową, więc poprzez to wydarzenie mamy okazję, żeby opowiedzieć dzieciom więcej o różańcu, przypomnieć o nim i zachęcić je do modlitwy o pokój na świecie. Chcemy też, żeby dzieci modliły się na całym świecie, dlatego właśnie wysyłamy różańce do krajów misyjnych – wyjaśnia.

Jedną z uczennic, która robiła różańce była Ewa Michalska z klasy III b. Dziewczynka przyznała, że podczas akcji dzieci miały różne przemyślenia.

– Pomyślałam sobie, że jakaś dziewczynka lub chłopiec z innego kraju, będą mogli mieć lepsze życie, bo pomodlą się na tym różańcu i to zbliży ich też do Boga. Dlatego wysyłamy różańce do Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Oceanii i Azji – mówi.

Z kolei Patrycja z klasy I a dodaje, że zrobienie różańca było dla niej łatwym zadaniem.

– Najpierw nawleka się jeden duży koralik, później trzy małe, jeden duży i dziesięć małych. Ma być pięć takich dziesiątek. Różańce, które zrobiliśmy mają różne kolory i są drewniane. Pomagałam je robić, żeby dzieci z innych krajów mogły się na nich pomodlić – relacjonuje.

– Modlę sie na różańcu codziennie, także w intencjach dzieci z innych krajów, żeby miały co jeść i żeby misjonarze uczyli ich tej modlitwy. Bardzo się cieszę, że w naszej szkole została zorganizowana taka akcja i że mogliśmy w ten sposób pomóc – dodaje Kornelia z klasy VIII b.

Jak informuje Marta Karyś, która również katechizuje z Szkole Podstawowej nr 2 zanim dzieci zaczęły robić różańce, trzeba było odpowiednio przebić zakupione koraliki.

– W pracę zaangażowali się wszyscy nasi koledzy, a uczniowie podczas robienia różańców śpiewały pieśni Maryjne i modliły się. Wiele dzieci mówiło, że to niesamowite, że ich różańce otrzymają konkretne dzieci, które będą mogły się pomodlić także za nich – uzupełnia.

Różańce zostaną poświęcone przez biskupa Jana Piotrowskiego podczas Mszy świętej, którą odprawi w niedzielę, 13 czerwca, w bazylice katedralnej. Później trafią do kieleckich misjonarzy, którzy pracują we Francji, Ghanie, na Jamajce, w Peru, Oceanii i w Kazachstanie. Do paczek zostaną dołączone listy, które napisali uczniowie.

Posłuchaj:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO