Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pięciu nowych kanoników Kieleckiej Kapituły Katedralnej mianował biskup Jan Piotrowski.

czwartek, 23 września 2021 14:32 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pięciu nowych kanoników Kieleckiej Kapituły Katedralnej mianował biskup Jan Piotrowski.
Pięciu nowych kanoników Kieleckiej Kapituły Katedralnej mianował biskup Jan Piotrowski.
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielecka Kapituła Katedralna obchodziła dziś swoje święto. W bazylice katedralnej na wspólnym sprawowaniu Eucharystii pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego spotkali się kanonicy. Do ich grona dołączyło pięciu kapłanów.

Msza Święta była częścią obchodów jubileuszu 850-lecia kieleckiej katedry. W homilii biskup wspominał o historii świątyni:

- Tu przez lata przychodziły rzesze wiernych parafii, jak i pielgrzymów. Ale zarówno jedni i drudzy dzięki łasce wiary wiedzieli, że jest to przede wszystkim miejsce uwielbienia Boga, którego drzwi zawsze są otwarte dla wszystkich. Tu z wiarą klękano, oddając cześć Bogu jako Panu i Stwórcy – zaznaczył biskup.

Pasterz wspomniał także o historii i kanonikach kapituły kolegiackiej i katedralnej w Kielcach

- W ich szeregach pojawiły się setki kapłanów różnego pochodzenia społecznego, zdobytego wykształcenia i podejmowanych obowiązków. Byli wśród nich biskupi, rektorzy i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, gorliwi proboszczowie różnych parafii, zesłańcy na Syberię, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, więzień komunistycznych, a wśród nich proboszcz katedry, błogosławiony Józef Pawłowski, kapłan i męczennik z Dachau – wspominał biskup.

Wysłuchaj całej homilii:

Po homilii do grona kanoników włączonych zostało pięciu kapłanów naszej diecezji:

  • ks. Marcin Kowalski
  • ks. Leszek Starczewski
  • ks. Waldemar Tłomak
  • ks. Sebastian Wieczorek
  • ks. Tomasz Grajdek

Złożyli oni uroczyste wyznanie wiary, potwierdzone własnoręcznym podpisem. Następnie biskup Jan Piotrowski odczytał akt mianowania ich kanonikami.

Dziękując za nominację, ks. Marcin Kowalski wskazał na najważniejsze zadania kanoników:

- Jedynym sposobem, aby to dziedzictwo, którym jest nasza 850-letnia kapituła katedralna, przenosić i ocalić na przyszłość, jest wierność Kościołowi Chrystusa, który Sobór Watykański II określa jednym słowem: Communio. Wierni kościołowi, który się modli – zostaliśmy ustanowieni kanonikami, po to, żeby w tym Kościele i za ten Kościół jeszcze intensywniej się modlić. Wierni Kościołowi, który działa, myśli i czuje razem. Wierni Kościołowi, który razem ewangelizuje – a razem możemy dużo – choćby przez inicjatywy charytatywne i te związane z kulturą  – zaznaczył.

Pod koniec Eucharystii odczytany został list Biskupa Kieleckiego z zaproszeniem dla kanoników kapituły katedralnej oraz kapituł kolegiackich w Miechowie i Wiślicy do udziału w głównych uroczystościach 850-lecia katedry, które odbędą się 2 października pod przewodnictwem arcybiskupa Salvatore Pennachio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO