Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Koncert "Prolog" wstępem do II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej

piątek, 27 sierpnia 2021 10:11 / Autor: Beata Kwieczko
Koncert "Prolog" wstępem do II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej
Fot. http://scholacantorum.eu
Koncert "Prolog" wstępem do II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej
Fot. http://scholacantorum.eu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

We wrześniu odbędą się II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. W programie znajdzie się 16 koncertów w najpiękniejszych zabytkach ziemi świętokrzyskiej. Pierwszy został zaplanowany na 10 września, ale już w najbliższą niedzielę w bazylice katedralnej odbędzie się koncert pt. "Prolog".

Przed publicznością wystąpią skrzypek Robert Bachara, klawesynistka Klaudia Łoboda oraz Schola Cantorum Kielcensis.

– Robert Bachara to znakomity skrzypek, międzynarodowej renomy, który szczęśliwym dla nas trafem przypodobał sobie Kielce. Występował już w koncercie promocyjnym na Targach Kielce i bardzo mu się spodobało nasze miasto, a zwłaszcza katedra – mówi siostra Hanna Szmigielska, koordynator muzyczny oraz założycielka Scholi Cantorum Kielcensis.

W programie znajdzie się wiele utworów, głównie na skrzypce solo.

– Robert Bachara jest specjalistą od muzyki dawnej i skrzypiec barokowych. Jest chyba jedynym polskim skrzypkiem, który gra cały cykl tzw. "Sonat Różańcowych" Franza Bibera. To jest muzyka, która opowiada na swój sposób tajemnice życia Pana Jezusa. Podczas koncertu zagra jedną z sonat, pt. "Zwiastowanie". Poza tym będzie barokowy repertuar na skrzypce albo solo albo z akompaniamentem klawesynu, na którym zagra Klaudia Łoboda – informuje siostra Szmigielska.

Ponadto, kilka utworów gregoriańskich wykona Schola Cantorum Kielcensis.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia, o godzinie 19 w bazylice katedralnej. Wstęp jest bezpłatny.

Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej potrwają od 10 do 19 września.

– Oprócz koncertów, które będą odbywać się w Kielcach, rozszerzymy wydarzenie o Międzynarodową Akademię Muzyki Dawnej na Karczówce. Wśród wykładających profesorów będą wybitni artyści z całego świata, m.in. z Francji, Japonii, Danii. Młodzież, która będzie uczestniczyć w warsztatach, co wieczór będzie dawać koncerty, np. w Wąchocku, Wiślicy, na Świętym Krzyżu, w Tarczku – tłumaczy siostra Hanna Szmigielska.

Same koncerty będą odbywać się w różnych miejscach, m.in. Bazylice Katedralnej, Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, Wiślicy, Wąchocku, Jędrzejowie i na Świętym Krzyżu.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.earlymusicfestival.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO