Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Andrzej Waligórski: Wiślica skrywa w sobie historię chrześcijaństwa

poniedziałek, 05 września 2022 11:18 / Autor: Aleksandra Rękas

- W Wiślicy odbyło się wiele historycznych wydarzeń, nazywa się ją Miastem Wspaniałym. Kryje w sobie wszystko to, czego potrzebujemy, by odkryć historię chrześcijaństwa, historię Polski - mówił ksiądz Andrzej Waligórski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak przypomniał ks. Waligórski, bazylika Narodzenia NMP została wybudowana za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

- Budowę rozpoczął Władysław Łokietek, a skończył ją Kazimierz Wielki. Ta wielka, piękna świątynia była wielokrotnie doświadczana. W 1915 roku została niemalże w całości zniszczona, ale wspólnymi siłami wszystkich Polaków odbudowano ją na nowo – opowiadał ksiądz Andrzej Waligórski.

Jak dodał, w bazylice w Wiślicy zamyka się historia królów Polski i całego Kościoła.

- W niej ogłoszono Statuty wiślickie, czyli pierwsze prawa dla Polski. W świątyni znajdują się pamiątki po księdzu Długoszu, kielichy królewskie, księgi, ornaty. Wciąż nie odkryliśmy całego bogactwa Wiślicy – stwierdził proboszcz parafii Narodzenia NMP.

W czwartek 8 września święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Wielki Odpust Wiślicki. Uroczystości w Wiślicy potrwają do niedzieli. Mszy świętej w czwartek o godz. 12 będzie przewodniczył ks. biskup Andrzej Kaleta.

Szczegóły Wielkiego Odpustu Wiślickiego: https://www.parafiawislica.pl/kopia-og%C5%82oszenia

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO