Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

"Nazaret" uczcił swoją patronkę świętą Jadwigę Królową

wtorek, 08 czerwca 2021 13:52 / Autor: Wojciech Dudkowski
"Nazaret" uczcił swoją patronkę świętą Jadwigę Królową
"Nazaret" uczcił swoją patronkę świętą Jadwigę Królową
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Liceum Sióstr Nazaretanek imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach obchodzi dziś święto swojej patronki. Z tej okazji Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił mszę świętą w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Eucharystia została odprawiona w kieleckiej bazylice katedralnej, a koncelebrowali ją: ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej oraz ks. prof. Stefan Radziszewski, prefekt szkoły.

W homilii biskup Jan Piotrowski mówił o wierze i rozumie.

- Dla ludzi ochrzczonych i żyjących łaską wiary na co dzień, nie jest problemem wybór: wiara czy rozum, bo te dwie władze poznawcze prowadzą do pełnej wiedzy o ludzkim życiu. A nie jest tajemnicą, że w życiu łatwo można wejść w obszar różnych sprzeczności, które ciągle towarzyszą gdzieś ludzkiemu życiu. Wiedział o tym głosiciel Dobrej Nowiny, a wcześniej uczony faryzeusz i gorliwy prześladowca chrześcijan, święty Paweł Apostoł. Doświadczany wewnętrznym rozdarciem, był prześladowcą wyznawców Jezusa Chrystusa. Dopiero jego nawrócenie pod murami Damaszku wprowadziło w jego życie harmonię. Sam wyznał także, że w tym, co mówi nie ma już „tak” ani „nie” – powiedział biskup.

Pasterz naszej diecezji odniósł się także do wyrażenia „Wy jesteście solą ziemi” z odczytanej Ewangelii:

-Tej soli jest pełno w Morzu Martwym, ale tam nie ma życia,  bo sól je zabija. Lekarze mówią, żeby nie używać soli, gdyż podnosi ciśnienie. Ale wasze mamy często mówią, że zapomniały posolić zupy lub ziemniaków. Kiedy bolą nogi albo gardło, to przygotowuje się roztwór wody z solą. Sól jest więc niezastąpiona – zauważył.

Biskup mówił także o patronce szkoły, św. Jadwidze:

- Jej życiowe wybory  poddane były próbom, a szczególnie jej panieńska miłość, która stała się darem dla litewskiego ludu, nieznającego Ewangelii. Jej pokora, miłość do ubogich oraz wierna służba Królestwu Obojga Narodów uczyniła ją nieśmiertelną. Bo jak mówił święty Jan Paweł II „święci nie przemijają, święci rodzą świętych”.

Wysłuchaj całej homilii:

Dla uczniów Liceum św. Jadwigi było to pierwsze po zakończeniu nauczania zdalnego spotkanie w tak dużym gronie.

– Myślę, że reakcja uczniów na wieść, że możemy się wszyscy spotkać była bardzo pozytywna, szczególnie, że długo się nie widzieliśmy – powiedział Bartłomiej Cygan, wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

– Zarówno to spotkanie, jak i powrót do nauczania stacjonarnego oraz zarządzenie siostry dyrektor, by nie robić sprawdzianów i kartkówek, dało nam dużo radości i pozytywnej energii. Nie było problemów z integracją – dodała Natalia Sikora, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek od lat zajmuje pierwsze miejsce w województwie w rankingach czasopisma Perspektywy na najlepsze liceum, natomiast w ostatnim rankingu ogólnopolskim osiągnął szóste miejsce. Uczniowie co roku zdobywają tytuły laureatów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach. Przyznawane są też im nagrody „Talenty Świętokrzyskie” oraz „Nadzieje Kielc”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO