Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Niezwykła wystawa ukazująca skarby Bazyliki Katedralnej w Kielcach

piątek, 22 października 2021 12:57 / Autor: Michał Łosiak
Niezwykła wystawa ukazująca skarby Bazyliki Katedralnej w Kielcach
Niezwykła wystawa ukazująca skarby Bazyliki Katedralnej w Kielcach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Najstarsze rękopisy, zabytkowe szaty, najstarsze fragmenty świątyni, piękne naczynia liturgiczne – to wszystko możemy zobaczyć podczas wystawy "Splendor Cathedralis". Ekspozycja prezentująca niewidoczne na co dzień unikalne przedmioty odbywa się w dwóch miejscach – Bazylice Katedralnej oraz w Muzeum Historii Kielc.

Wystawa zorganizowano w ramach projektu „Miasto w blasku Kolegiaty”, będącego wspólnym przedsięwzięciem Parafii Katedralnej, Muzeum Historii Kielc oraz Muzeum Diecezjalnego, upamiętniającym Jubileusz 850-lecia katedry.

– Należy promować to co jest wspólnym dobrem naszej diecezji, miasta i regionu. Cieszę się, że mogliśmy otworzyć tę wystawę – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Część zabytkowych eksponatów możemy podziwiać w Skarbcu Bazyliki Katedralnej. Jest tu m.in. Antyfonarz kolegiaty kieleckiej, który zawiera najstarszy zapis hymnu Gaude Mater Polonia, autorstwa Wincentego z Kielc.

– W samej katedrze nie wszystko da się zobaczyć. Jest wiele cennych przedmiotów, które na co dzień są ukryte przed zwiedzającymi. Stąd zrodził się pomysł, by wystawę podzielić na dwie części – tłumaczy ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Druga część ekspozycji znajduje się zaś w Muzeum Historii Kielc. Tu z kolei dominują zabytkowe szaty liturgiczne, które zdecydowanie przykuwają wzrok zwiedzających.

– Dzieje się rzec niebywała. Prezentujemy głównie szaty i naczynia liturgiczne. Wieńczymy nasz wielki projekt, na który składały się m.in. konferencje naukowe – wyjaśnia Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO