Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Odpust Matki Bożej Różańcowej w kieleckiej katedrze

niedziela, 03 października 2021 13:10 / Autor: Wojciech Dudkowski
Odpust Matki Bożej Różańcowej w kieleckiej katedrze
Odpust Matki Bożej Różańcowej w kieleckiej katedrze
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W kieleckiej Bazylice Katedralnej w pierwszą niedzielę października obchodzona jest tradycyjnie uroczystość odpustowa Matki Bożej Różańcowej. Z tej okazji uroczystą Sumę Odpustową odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po niej wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej i procesji eucharystycznej wokół katedry.

Zebranych przywitał ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej:

- Dzisiejszą mszę świętą przeżywamy przede wszystkim w duchu wdzięczności za jubileusz 850-lecia fundacji naszej świątyni. Dziękujemy nie tylko za piękną wczorajszą uroczystość, ale także za wszystkie łaski i wydarzenia, które ubogaciły ten rok – podkreślił.

Rozpoczynając Eucharystię, biskup Jan Piotrowski odniósł się do historii świątyni i parafii.

- Od 850 lat w murach tej świątyni w różnym jej historycznym kształcie wierni ziemi świętokrzyskiej i parafii katedralnej oddają cześć Bogu, pielgrzymując do źródła Bożych łask przez Maryję, Matkę Bożą Różańcową i Łaskawą Panią Kielecką – zaznaczył.

Homilię wygłosił ksiądz Adam Wilczyński, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Przedstawił w niej historię kultu maryjnego, w tym modlitwy różańcowej.

- Wielu ludzi świeckich pragnęło takiej możliwości rozważania Pisma Świętego tak jak w zakonach, aby w ten sposób pogłębiać swoje więzi z Bogiem. Ale była pewna trudność, ponieważ modlitwy zakonne były  bardzo długie. I tak powstał różaniec, który nie jest zwykłą modlitwą, ale został zaczerpnięty z Pisma Świętego i jest jego rozważaniem – powiedział kaznodzieja.

Duszpasterz podkreślił, że Matka Boża z kieleckiej katedry wciąż otaczana jest szczególnym kultem.

- Do dzisiejszego dnia ludzie doświadczają mocy wstawienniczej Matki Bożej. Świadczą o tym liczne wota, które znajdują się w tej świątyni i są znakiem wdzięczności człowieka za otrzymane od Boga łaski przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny – zaznaczył ksiądz Adam Wilczyński

Wysłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii wierni odmówili różańcową tajemnicę Zesłania Ducha Świętego. Następnie odbyła się Procesja Eucharystyczna wokół bazyliki katedralnej. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO