Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

poniedziałek, 26 lipca 2021 11:14 / Autor: Wojciech Dudkowski
Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

„Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”, to także słowa, które jako Biskup Rzymu i jako osoba starsza jak Ty, chciałbym skierować do Ciebie, z okazji tego pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych: cały Kościół jest blisko Ciebie – mówiąc lepiej: jest blisko nas – troszczy się o Ciebie, kocha Cię i nie chce Cię opuścić!”- pisze papież Franciszek w swoim orędziu na nowe święto, które obchodziliśmy po raz pierwszy 25 lipca.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony będzie co roku w czwartą niedzielę lipca, w okolicach wspomnienia świętych Joachima i Anny, którzy byli dziadkami Jezusa.

W orędziu skierowanym do uczestników uroczystości papież wskazał na samotność i poczucie zagrożenia, jakie dotknęło osoby starsze zwłaszcza w czasie pandemii:

„Pan zna każde z cierpień, jakich doświadczyliśmy w tym czasie. Jest blisko tych, którzy doświadczają bolesnego odsunięcia na bok; nasza samotność – która stała się jeszcze cięższą w czasie pandemii – nie jest Mu obojętna. Tradycja przekazuje, że także św. Joachim, dziadek Jezusa, był oddalony od swej wspólnoty, ponieważ nie miał dzieci; jego życie – tak, jak życie jego małżonki Anny – było uważane za bezwartościowe. Jednak Pan posłał do niego anioła, by go pocieszył. Kiedy on, zasmucony, pozostawał poza bramami miasta, ukazał mu się Boży posłaniec, aby powiedzieć mu: „Joachimie, Joachimie! Wysłuchał Pan Bóg twoją natarczywą modlitwę”.

W Polsce tradycyjnie Dzień Babci obchodzony  jest 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka dzień później. Te daty obowiązują również w Bułgarii i Brazylii. Francuscy dziadkowie świętują w pierwszą niedzielę marca, natomiast amerykańscy – we wrześniu. Wspomnienie świętych Joachima i Anny jest natomiast datą Dnia Dziadków w Hiszpanii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO