Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Parafia w Kielcach-Niewachlowie świętuje jubileusz. Uroczystościom przewodniczył biskup Jan Piotrowski

sobota, 09 października 2021 13:38 / Autor: Wojciech Dudkowski
Parafia w Kielcach-Niewachlowie świętuje jubileusz. Uroczystościom przewodniczył biskup Jan Piotrowski
Youtube: Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kielcach
Parafia w Kielcach-Niewachlowie świętuje jubileusz. Uroczystościom przewodniczył biskup Jan Piotrowski
Youtube: Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kielcach
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej na kieleckim Niewachlowie obchodzi jubileusz 35-lecia erygowania oraz 5. rocznicę konsekracji kościoła. Z tej okazji uroczystą Mszę świętą odprawił biskup kielecki Jan Piotrowski.

W homilii biskup mówił o świętowaniu niedzieli jako obowiązku każdego katolika:

- Jak uczył święty Jan Paweł II, to udział w Eucharystii powinien być dla każdego ochrzczonego sercem Dnia Pańskiego – niedzieli. Jest to powinność, której nie można pominąć, bowiem uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii jest znakiem świadomego i spójnego życia chrześcijańskiego. Ojciec Święty dodaje, że niedzielna Eucharystia, będąc cotygodniowym zgromadzeniem wiernych, jako Rodziny Bożej wokół stołu Słowa i Chleba Życia, w naturalny sposób przeciwdziała jej rozproszeniu. A to, że w naszych wspólnotach bywają obecne także wilki, pantery i nowoczesne złe stworzenia, nie jest tajemnicą. Tak łatwo popsuć jedność w rodzinie, małżeństwie, wspólnocie religijnej, a także w większych wspólnotach społecznych, państwowych czy narodowych – zaznaczył.

Pasterz mówił także o niepokojach i zagrożeniach dla ludzkiej duchowości:

- Dziś niepokoje ludzkiego serca karmione są ogromnymi dawkami różnych niemoralnych propozycji i agresywnych wydarzeń, które podstępem uwodzą człowieka na złą drogę. Dlaczego? Ponieważ często jest on niezdolny do ich właściwej oceny. Żyje tym, co zapożyczone, usłyszane, wyszeptane w fałszywych informacjach. A w konsekwencji nie jest zdolny do właściwego ich wyboru. Obce stają się nam obietnice Ewangelii, chociażby te z kazania na górze, kiedy Pan Jezus powtarza ośmiokrotnie „błogosławieni”. A lepsze wydają się te propozycje, które oferuje nam świat, nawet jeśli mają bardzo krótką datę ważności - powiedział.

Wysłuchaj całej homilii:

Podczas Eucharystii przekazane zostały dary dla misjonarzy: ornat, cyborium i różańce.

O historii parafii opowiedział Radiu eM ks. Leszek Leś, salezjanin, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kielcach-Niewachlowie:

- Historia tej parafii i kościoła zaczęła się od małej drewnianej kapliczki, wybudowanej pod koniec XIX wieku, potem z początkiem XX wieku wybudowano kaplicę murowaną, miała około 20 metrów kwadratowych. Później postanowiono rozbudować ten kościół – myśl podjęto w latach przed wojną, natomiast sama rozbudowa zaczęła się już w latach powojennych. Do kościoła przyjeżdżali salezjanie z kościoła świętego Krzyża w Kielcach. Trwało to do 1985 roku, a rok później biskup Stanisław Szymecki wydał dekret o utworzeniu samodzielnej parafii.

Uroczystości były transmitowane na Youtube parafii

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO