Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w diecezji kieleckiej

czwartek, 31 grudnia 2020 08:41 / Autor: Michał Łosiak
[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w diecezji kieleckiej
[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w diecezji kieleckiej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kolejna Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, święcenia biskupie ks. Henryka Jagodzińskiego i jego powołanie na nuncjusza apostolskiego w Ghanie, inne niż zwykle uroczystości - tak wyglądał mijający rok w naszej diecezji.

Jak co roku, jednym z najważniejszych wydarzeń był Orszak Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego. W rolę tegorocznych króli wcielili się pułkownicy Jarosław Molisak z Wojskowego Sztabu Wojskowego i Grzegorz Motak, dowódca świętokrzyskich Terytorialsów oraz dyrektor TVP3 Kielce – Przemysław Predygier. Czwartym królem, który spotkał Pana Jezusa dopiero podczas drogi krzyżowej, był Marcin Adamczak. Królowie podróżowali na odtworzonym papamobile z pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Polsce.

podorszak

Czasem, który najdotkliwiej odczuli wierni, był okres Triduum Paschalnego. Wówczas we wszystkich kościołach, nawet w tych największych, obowiązywał limit pięciu osób. Oznaczało to w praktyce, że zdecydowana większość diecezjan bogatą liturgię Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej obejrzała za pośrednictwem mediów. – Wiem, że w tych dniach nic nie zastąpi nam braku świątecznej Mszy świętej ani Komunii Świętej. Nic nie zastąpi piękna przeżyć we wspólnocie parafialnej. Ale nigdy nie traćmy nadziei. Jej źródłem jest On - Zmartwychwstały Pan – mówił podczas Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej biskup kielecki Jan Piotrowski.

PodJanPiotrowski

W zmienionej formule na Jasną Górę poszła w tym roku również Kielecka Piesza Pielgrzymka. Pątnicy udali się do Częstochowy w formie symbolicznej sztafety. Modlitewna wędrówka wyruszyła jednak tradycyjnie z Wiślicy i dotarła na Jasną Górę 13 sierpnia. W tym roku pielgrzymi szli pod hasłem „Oto wielka Tajemnic Wiary”, prowadząc na szlaku rozważania dotyczące Eucharystii.

PodJasnaGora

Jednym z największych wydarzeń w tym roku, było również powołanie przez papieża Franciszka kapłana diecezji kieleckiej - ks. Henryka Jagodzińskiego na nuncjusza apostolskiego w Ghanie. Obecny arcybiskup przyjął sakrę biskupią 18 lipca podczas wielkiej uroczystości w bazylice katedralnej. – To dla mnie wielkie przeżycie i ważny moment w życiu. Cieszę się, że mogłem go przeżyć w Kielcach, gdzie 25 lat temu przyjąłem święcenia kapłańskie. Chciałbym także podziękować biskupowi kieleckiemu i biskupom pomocniczym za życzliwość i pomoc w przygotowaniu tej uroczystości – mówił arcybiskup Henryk Jagodziński.

PodHenrykJagodzinski

Rok 2020 w Kościele to również rok zamkniętych cmentarzy podczas pierwszych dni listopada. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny Polacy, a także mieszkańcy regiony świętokrzyskiego nie mogli odwiedzać swoich bliskich zmarłych

Ten rok to także czas zmian w terminach Pierwszych Komunii Świętych i wizyt duszpasterskich. W części kieleckich parafii odbywają się one w zmienionej formule, a w części – proboszczowie zrezygnowali z corocznego odwiedzania wiernych ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne.

Okres pandemii stał się również okazją do większego zaangażowania Kościoła w świecie wirtualnym.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO