Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pojadą na rowerach, żeby uczcić pamięć Westerplatczyków

poniedziałek, 30 sierpnia 2021 11:21 / Autor: Beata Kwieczko
Pojadą na rowerach, żeby uczcić pamięć Westerplatczyków
Pojadą na rowerach, żeby uczcić pamięć Westerplatczyków
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Jutro (31 sierpnia) z Kielc wyruszy rajd rowerowy, którego celem będzie upamiętnienie żołnierzy pochodzących z Ziemi Świętokrzyskiej walczących na Westerplatte. Inicjatorem upamiętnienia bohaterów wojennych jest ksiądz biskup Marian Florczyk.

Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków wyruszy z Kielc do Gdańska o godzinie 10, sprzed pomnika Jana Pawła II, który znajduje się obok kieleckiej katedry. Trasa rajdu poprowadzi przez Przysuchę, Łowicz, Brześć Kujawski i Grudziądz. Uczestnicy przejadą około 550 kilometrów i dotrą na Westerplatte 4 września. W wydarzeniu wezmą udział żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Następnego dnia uczestnicy rajdu wezmą udział we Mszy Świętej.

– Większość żołnierzy walczących na Westerplatte to byli mężczyźni pochodzący z Ziemi Świętokrzyskiej. To byli najbardziej odważni i dojrzali młodzi ludzie. Wiemy o ich bohaterstwie, ale trochę zapomnieliśmy o nich, dlatego chcemy przywrócić pamięć o tych ludziach – mówi biskup Marian Florczyk.

W rajdzie weźmie udział kilkanaście osób różnych stanów i zawodów. – Uczestnicy wyruszą z Kielc, bo żołnierze przygotowywali się do zadań bojowych na Bukówce i stąd pojechali na Westerplatte. Pożegnamy ich modlitwą i odprowadzimy do Wiśniówki. Stamtąd pojadą już dalej sami – informuje biskup Florczyk.

Głównym organizatorem rajdu jest Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach.

Dalsza część uroczystości związana z upamiętnieniem Westerplatczyków została zaplanowana na wtorek, 7 września. W tym dniu o godzinie 11 w Bazylice Katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka będzie sprawowana Eucharystia w intencji poległych i zmarłych w późniejszym czasie żołnierzy Ziemi Świętokrzyskiej walczących na Westerplatte.

Po modlitwie uczestnicy przejdą przed Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Westerplatczyków. Tam złożone zostały kwiaty i odbędzie się Apel Poległych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO