Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Relikwie „błogosławionego internauty” dotrą do Kielc

piątek, 30 września 2022 10:09 / Autor: Wojciech Dudkowski
Relikwie „błogosławionego internauty” dotrą do Kielc
fot. carloacutis.pl
Relikwie „błogosławionego internauty” dotrą do Kielc
fot. carloacutis.pl
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Młodzież diecezji kieleckiej będzie mogła modlić się przed relikwiami błogosławionego Carlo Acutisa, nastolatka z zamiłowaniem do komputerów, wielkiego czciciela Eucharystii. Relikwie dla Duszpasterstwa Młodzieży dotrą do nas już w najbliższą środę (5 października), Kielce będą także jednym z przystanków ogólnopolskiej peregrynacji.

– Udało nam się poprosić o relikwie dla Duszpasterstwa Młodzieży naszej diecezji. Już piątego października o godzinie 17 biskup Jan Piotrowski w kaplicy kurialnej przekaże je młodzieży, będą one w dyspozycji młodzieży naszej diecezji. Natomiast oficjalne przekazanie i przedstawienie odbędzie się 19 listopada, w wigilię Niedzieli Chrystusa Króla podczas diecezjalnych Dni Młodzieży. Wtedy otrzyma je pierwsza parafia. – zapowiada ksiądz Marcin Boryń, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Relikwiarz nie będzie przebywał w jednym miejscu, będzie wędrował po parafiach.

– Każda chętna parafia będzie mogła wziąć je do siebie na trzy dni, zorganizować różnego rodzaju spotkania i katechezy, by zapoznać się z błogosławionym i poznać jego duchowość – dodaje duszpasterz.

Nasza diecezja weźmie także udział w ogólnopolskiej peregrynacji relikwii błogosławionego Carlo Acutisa. Te będą gościły u nas na  przełomie października i listopada.

– W piątek 28 października przywitamy  je w parafii w Koniecpolu, na mszy z udziałem biskupa Andrzeja Kalety. 30 października przejmie je Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a 31 października wezmą udział w Nocy Świętych, która odbędzie się w parafii świętego Józefa Robotnika w Kielcach. Prawdopodobnie będą obecne także podczas bierzmowania w kieleckiej katedrze – zapowiada nasz rozmówca.

Błogosławiony Carlo Acutis urodził się w 1991 roku w Londynie, był synem włoskich emigrantów. Uczęszczał do katolickiego przedszkola oraz szkół. Był uczniem Liceum Klasycznego przy Instytucie Leona XIII w Mediolanie, prowadzonym przez Ojców Jezuitów, gdzie w pełni rozwinął swoją osobowość. Wspólnie ze studentami współtworzył strony internetowe parafii, wolontariatów i kościelnych  instytucji. Dzięki swoim informatycznym umiejętnościom zdobywał wiele certyfikatów i dyplomów, był także lubiany, gdyż często pomagał swoim kolegom w obsłudze sprzętu i programów.

Cechowała go Eucharystyczna pobożność – każdego dnia uczestniczył we Mszy świętej i przyjmował Komunię. Często powtarzał: „Eucharystia jest moją drogą do nieba!”.

W 2006 roku zachorował na białaczkę, zmarł w nocy z 11 na 12 października tego roku. Błogosławionym ogłosił go papież Franciszek 10 października 2020 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO