Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Seminarium w Kielcach ogłasza nabór

czwartek, 19 maja 2022 14:36 / Autor: Michał Łosiak
Seminarium w Kielcach ogłasza nabór
Seminarium w Kielcach ogłasza nabór
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach rozpoczęło nabór na nowy rok akademicki.  Pierwszy termin rekrutacji upływa 8 lipca.

– Gdy ktoś czuje Boże wezwanie i zastanawia się nad drogą seminaryjną powinien zgłosić się na wstępną rozmowę do przełożonego Seminarium jeszcze bez składania dokumentów. Rozmowa ta dotyczy zasadniczych motywacji tego, dlaczego dana osoba chce być księdzem i jaka jest jej historia życia, która doprowadziła do tej decyzji. Po niej ustalamy czy dany kandydat ma przejść do dalszej części naboru, czyli złożenia dokumentów – tłumaczy ks. prof. Paweł Tambor, rektor WSD w Kielcach.

To m.in. podanie, życiorys, opinia proboszcza swojej parafii, świadectwo chrztu i dojrzałości, czy zaświadczenie lekarskie (szczegółowy spis dokumentów znajduje się na stronie www.wsd.kielce.pl).

– Podczas drugiej rozmowy spisujemy specjalny protokół i dana osoba staje się kandydatem do Seminarium. Od tego momentu rekrutacja odbywa się dwutorowo. Dokumenty składane są również do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ponieważ nasi alumni są studentami Wydziału Teologii KUL  – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak dodaje kapłan, formacja w seminarium to także czas odkrywania swojego powołania.

– Szczególnie pierwsze dwa lata to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy wybrać drogę kapłańską. Później, alumni zastanawiają się nad tym, jakimi kapłanami będą. Nawet jeśli ktoś przed wstąpieniem do seminarium duchownego nie ma absolutnej pewności, czy to odczuwane wewnętrznie pragnienie jest rzeczywiście Bożym wezwaniem do kapłaństwa do spraw Bożych, warto rozważyć drogę seminaryjną. Od tego przecież ona jest, by Bogu i sobie dać czas na odkrycie odpowiedzi na nasze zasadnicze pytania  – podkreśla ks. prof. Paweł Tambor.

Pierwszy termin rekrutacji upływa 8 lipca. Po tym terminie ogłoszony będzie drugi nabór.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO