Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Światło z Betlejem dotarło do Kielc

niedziela, 12 grudnia 2021 21:21 / Autor: Wojciech Dudkowski
Światło z Betlejem dotarło do Kielc
Światło z Betlejem dotarło do Kielc
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Harcerze przekazali na ręce biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzeja Prusia, oraz prezydenta Kielc Bogdana Wenty Betlejemskie Światło Pokoju. Zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez harcerzy i skautów, co roku dociera do wielu miejsc na całym świecie jako symbol pokoju.

Polscy harcerze odebrali płomień rano od skautów ze Słowacji. Wieczorem 12 grudnia dotarł on do Kielc. Uroczystości jego przekazania rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele akademickim świętego Jana Pawła II. Przewodniczył jej ks. dr Paweł Samiczak, kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP. W homilii mówił o duchowym znaczeniu Betlejemskiego Światła Pokoju.

– Okazuje się, że to światło w czasach, w którym przyszło nam żyć jest bardzo potrzebne człowiekowi. Przecież wielu ludzi z dnia na dzień straciło nadzieję na normalne i zdrowe życie, bo pandemia odebrała ich najbliższych. Dziś i w najbliższych dniach zasiadając do wigilijnego stołu będą patrzeć na kolejne puste miejsca. Tyle smutku i cierpienia. Ale w to wszystko wchodzi idea światła z Betlejem. Jako ci, którzy przyjmują je i podają dalej, sami jesteśmy zobowiązani być ludźmi nadziei i wskrzeszać ją w innych – podkreślił kaznodzieja.

Wysłuchaj całej homilii:

Po końcowym błogosławieństwie biskup Jan Piotrowski przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

– Życzę, aby wędrując przez Polskę i wszystkie parafie i instytucje, niosło nadzieję, w której, jak pisze święty Paweł, zostaliśmy ochrzczeni. Tam, gdzie jest światło, jest bezpieczeństwo i nadzieja. – powiedział.

Po Eucharystii światełko zostało przeniesione na kielecki Rynek, gdzie trwa jarmark świąteczny. Przy dźwiękach kolęd i świątecznych piosenek, podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, organizowanego przez Dom Kultury Białogon, harcerze przekazali płomień władzom miasta i województwa, a także wszystkim chętnym.

– Oby ten płomień przypominał, że tylko wspólnie możemy się ogrzać. Życzę wszystkim zdrowia, które jest najważniejsze i będzie nam wszystkim potrzebne przy tej świątecznej aurze – zwrócił się do kielczan prezydent miasta Bogdan Wenta

– Pamiętajcie o tym, aby jutro, w 40. rocznicę stanu wojennego, podobne światła pojawiły się w waszych oknach, aby upamiętnić tych, którzy odeszli w bardzo dramatycznych warunkach. Proszę też, aby przy wigilijnych stołach nie brakło pustego talerza, który w tym roku dedykujemy tym, którzy na wschodniej granicy dbają o to, abyśmy te święta bezpiecznie spędzili – powiedział przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś.

Co zrobić, jeśli chcemy, aby i w naszym domu lub miejscu pracy pojawiło się Betlejemskie Światło Pokoju?

– Będzie ono do odebrania w Kieleckiej Chorągwi i hufcach, jeśli ktoś jest spoza Kielc, warto szukać adresów hufców w Internecie – informuje Natalia Sobczyńska z Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO