Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Święto Chrztu Pańskiego. „Podczas chrztu otwiera się dla nas Niebo”

niedziela, 10 stycznia 2021 12:30 / Autor: Michał Łosiak
Święto Chrztu Pańskiego. „Podczas chrztu otwiera się dla nas Niebo”
Święto Chrztu Pańskiego. „Podczas chrztu otwiera się dla nas Niebo”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś w całym Kościele obchodzimy Święto Chrztu pańskiego na pamiątkę chrztu Chrystusa w rzece Jordan. To również okazja do zastanowienia się nad swoją wiarą i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W parafii Ducha Świętego w Kielcach poświęcona została ponadto nowa chrzcielnica.

Tego dnia w Ewangelii wspominany jest chrzest Jezusa w Jordanie, którego udzielił mu św. Jan Chrzciciel.

– To niedziela przypominająca pierwsze publiczne ukazanie się Chrystusa, który rozpoczyna od tego gestu głoszenie Ewangelii. Przypomina ona nam, że Jezus zechciał tym zjednoczyć się ze wszystkimi, którzy wyznawali swoje grzechy. On – bez grzechu, czyni ten sam gest co grzesznicy chcący nawrócenia i staje do tego jako pierwszy – tłumaczy ks. dr Paweł Borto, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Podczas Święta Chrztu Pańskiego powinniśmy również wspomnieć swój własny chrzest.

– Patrzymy na to wydarzenie, zapoczątkowujące całą działalność Jezusa, jako na coś, co potrafi zmieścić całe znaczenie Jego misterium i jako początek naszego chrztu. Chrystus chrztu nie potrzebował, my potrzebujemy i jesteśmy inaczej ochrzczeni niż on. Jednak nad nami, podobnie jak nad Nim, w dniu chrztu otwiera się niebo – zauważa ks. dr Paweł Borto, który podczas uroczystej Mszy Świętej poświęcił nową chrzcielnicę w parafii Ducha Świętego w Kielcach.

– Chrzcielnica w każdej parafii jest jednym z najważniejszych jej miejsc. To co oznacza dla życia parafii mogą określić trzy słowa: łono, bo tam się rodzimy do nowego życia, brama – bo otwiera się przed nami życie wieczne i źródło – bo stamtąd płyną wody zbawienia – dodaje.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO