Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Symbole Światowych Dni Młodzieży gościły w Kielcach

sobota, 28 sierpnia 2021 22:08 / Autor: Wojciech Dudkowski

Do Kielc dotarły symbole Światowych Dni Młodzieży. Drewniany krzyż i kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani przez kilka godzin towarzyszyły młodym naszej diecezji podczas modlitwy w kościele świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.

– Skoro znaki wędrują już po świecie, to znak, że zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. W naszej diecezji goszczą one już po raz drugi – były u nas, kiedy przygotowywaliśmy się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Obecność krzyża przypomina nam o tajemnicy odkupienia, a pod krzyżem stała matka Jezusa, dlatego jest też obraz Salus Populi Romani tak bardzo czczony przez rzymian – mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Symbole zostały uroczyście wniesione do kościoła świętego Maksymiliana Marii Kolbego przez młodzież naszej diecezji o godzine 18. Odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Chcemy otoczyć naszą modlitwą przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2023 roku w Lizbonie. Modlimy się też w intencji młodych z całego świata, a zwłaszcza w naszej diecezji. Otwieramy nasze serca na działanie Ducha Świętego. Niech to będzie czas przylgnięcia do samego Boga – powiedział na początku mszy świętej ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży i  diecezjalny koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Homilię wygłosił ks. Mirosław Cisowski, wikariusz biskupi do spraw duszpasterstwa.

– Symbole, które dziś gościmy, wskazują kolejnym pokoleniom młodych na prawdziwy cel Światowych Dni Młodzieży – coraz głębsze poznawanie Jezusa w tajemnicy odkupienia oraz zawierzenie swego życia Matce Bożej. Peregrynacja jest zapowiedzią kolejnych, bliskich już Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku, których hasło „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” wskazuje na Maryję jako ich przewodniczkę – powiedział ks. Mirosław Cisowski.

Wysłuchaj całej homilii:

Na Mszy Świętej obecny był ksiądz Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM:

– Mamy nadzieję, że te 12 dni obecności symboli Światowych Dni Młodzieży w Polsce pomoże nam zrozumieć, że jest nam w kościele dobrze, niezależnie, ile nas jest – powiedział.

Po Eucharystii przedstawiono polską wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży 2023, a także świadectwa osób, biorących udział w poprzednich edycjach ŚDM.

W uroczystościach uczestniczyli także młodzi, którzy nie mieli jak dotąd okazji uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

– Chcemy dziś przyjąć symbole i duchowo zbliżać się do tego święta. Chcielibyśmy doświadczyć tego niesamowitego wydarzenia, więc te dwa lata przeznaczamy na przygotowanie do jak najgłębszego duchowego przeżycia – mówi Julia z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– To jest nasze pierwsze spotkanie z ŚDM, chciałybyśmy zobaczyć jak to działa i na czym to polega. Na co dzień działamy charytatywnie, udzielamy się w wielu zbiórkach, dużo śpiewamy i tańczymy, szerząc Chrystusa w pozytywnym aspekcie wśród młodzieży, pomagamy się nawracać naszym kolegom i koleżankom i uczestniczymy w przygotowaniach do uroczystości kościelnych – mówią Rozalia, Patrycja i Jowita z parafii w Chęcinach.

– Dziś młodzież w Kościele może robić naprawdę wiele rzeczy, spektrum zaangażowania jest bardzo duże, począwszy od zaangażowania w liturgię słowa, w apostolat i grupy parafialne. Takie wydarzenia jak dziś, kiedy słyszą świadectwa swoich staszych kolegów, którzy byli w poprzednich latach na Światowych Dniach Młodzieży, ale także pielgrzymka do Zabawy, gdzie widzą swoją rówieśnicę, która nie bała się katechizować i pomagać słabszym, są inspiracją, aby ich zaangażowanie w życie Kościoła było jeszcze większe - mówi ksiądz Stanisław Lodziński, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Symbole pozostały w naszym mieście do północy, następnego dnia przejmie je młodzież z diecezji radomskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO