Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek z nowym sztandarem. Poświęcił go biskup Andrzej Kaleta

niedziela, 21 listopada 2021 17:13 / Autor: Wojciech Dudkowski
Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek z nowym sztandarem. Poświęcił go biskup Andrzej Kaleta
Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek z nowym sztandarem. Poświęcił go biskup Andrzej Kaleta
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

„Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”  - to wartości wypisane na nowym sztandarze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek imienia Maryi z Nazaretu w Kielcach. Poświęcił go w Uroczystość Chrystusa Króla podczas uroczystej Eucharystii w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny biskup Andrzej Kaleta.

We Mszy Świętej uczestniczyła cała społeczność szkoły – uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zebranych w świątyni powitał ks. prał. Jan Iłczyk, proboszcz parafii:

– Sztandar to znak przewodni, za którym i wokół którego gromadzi się szkoła na wszystkich uroczystościach szkolnych i patriotycznych. Dzisiejsze poświęcenie sztandaru jest wielkim wydarzeniem – powiedział.

Biskup Andrzej Kaleta w swojej homilii zaznaczył, że wychowanie młodzieży jest ważnym procesem dla przyszłości naszej Ojczyzny:

– Ważne jest właściwe ukształtowanie rozumu, ciała i serca każdego młodego człowieka. W procesie wychowawczym niezastąpioną rolę postrzegają nauczyciele i to tacy, którzy są postrzegani jako jednoznaczni świadkowie nauczanych i głoszonych prawd. Takim nauczycielem był Pan Jezus, który dziś w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbiera od nas cześć – zaznaczył kaznodzieja.

Biskup wyjaśnił także chrześcijańskie korzenie szkoły

– Dziś o prawo do wychowania młodych ludzi ubiega się wiele instytucji, które chcą mieć wpływ na przyszły kształt naszej Ojczyzny i świata. Dla tej szkoły źródłem prawdy jest Chrystusowa Ewangelia, zaś Maryja, Matka Jezusa uczy odpowiedzialności i miłości, takiej jaka panowała w nazaretańskim domu – wyjaśnił.

Wysłuchaj całej homilii:

Po homilii biskup Andrzej Kaleta poświęcił sztandar, a przedstawiciele Rady Rodziców, fundatorzy sztandaru, przekazali go siostrze Dyrektor Urszuli Ściurce. Następnie trafił on w ręce uczniowskiego pocztu sztandarowego.

Na awersie sztandaru widnieje godło Polski oraz słowa „Bóg Honor Ojczyzna Nauka”, na rewersie natomiast centralną postacią jest Maryja z Nazaretu, na podstawie figury, znajdującej się w miejscu jej narodzin. Wokół wyhaftowany jest napis „Katolicka Szkoła Podstawowa imienia Maryi z Nazaretu” oraz krzyż Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

– To jedyne takie wydarzenie w historii szkoły, jest ono ważne dla naszej historii. Szkoła funkcjonuje piąty rok, więc wpisała się w społeczność Kielc. Zyskuje nowy znak wspólnoty i wartości, które chcemy propagować. Cieszę się, że udało się nam w dniu święta patronalnego Ofiarowania Matki Bożej oraz narodzin dla nieba bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki zgromadzenia, połączyć te wydarzenia – mówi siostra Urszula Ściurka, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Maryi z Nazaretu w Kielcach.

W uroczystości wziął też udział senator Krzysztof Słoń.

– To bardzo podniosła chwila. Ta szkoła jest wyjątkowa pod wieloma względami. Nie tylko ze względu na wysoki poziom nauczania, ale również wychowania wielu pokoleń młodzieży – przyznał senator Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO