Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Uczniowie African Music School koncertowali w Kielcach i w Zagnańsku

niedziela, 05 września 2021 20:36 / Autor: Wojciech Dudkowski
Uczniowie African Music School koncertowali w Kielcach i w Zagnańsku
Uczniowie African Music School koncertowali w Kielcach i w Zagnańsku
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W Pałacyku Zielińskiego i w kościele świętej Rozalii i świętego Marcina w Zagnańsku koncertowali Hipolit, Matara i Jospin – uczniowie African Music School, założonej w Republice Środkowej Afryki przez polskiego misjonarza, brata Benedykta Pączkę. Po koncertach zbierali pieniądze na budowę nowej, profesjonalnej siedziby szkoły. Cały czas można ich wspomóc.

–  Ojciec Benedykt, wyjeżdżając na misje do Republiki Środkowej Afryki ogarniętej wojną w 2013 roku, wpadł na pomysł, aby dzieciom, zamiast karabinów, dać do ręki gitary. Zaczął propagować wśród nich muzykę i tak powstała piękna inicjatywa szkoły muzycznej – mówi ks. Andrzej Drapała, proboszcz parafii świętej Rozalii i świętego Marcina w Zagnańsku.

W Pałacyku Zielińskiego afrykańskim muzykom towarzyszyli znani instrumentaliści z naszego regionu – Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, Włodzimierz Kinior Kiniorski oraz Piotr Fuczyk. W kościele świętej Rozalii i świętego Marcina w Zagnańsku natomiast odbył się koncert afrykańskiej muzyki chrześcijańskiej. Uczestniczyli także we wszystkich niedzielnych Mszach Świętych.

- African Music School jest to pierwsza szkoła muzyczna w Republice Środkowej Afryki. Założyli ją Polacy, misjonarze. Jest wiele chórów, zespołów, ale nie ma odpowiedniego miejsca na kształcenie. Nie ma też ewangelizacji bez edukacji. A edukacja jest przyszłością Kościoła, państwa i człowieka. Warto też wydobywać te perły, które są na miejscu i przywozić tutaj. Muzycy, którzy dziś u nas koncertowali, za parę lat pewnie będą na światowych scenach – mówi brat Benedykt Pączka.

- Miejsce na koncert wspaniałe, bardzo dobra akustyka. Śledzę losy African Music School już od kilku miesięcy i jestem przekonany, że uda się dokończyć budowę szkoły. Chłopcy grają niesamowicie płynnie, świetnie komunikują się z wokalistą i panują nad publicznością. Uważam, że takie koncerty powinny odbywać się co roku – mówi Szymon, który na koncert do Zagnańska przyjechał z rodziną.

Wciąż odbywa się zbiórka funduszy na nowy budynek szkoły. Będzie on składał się z sali koncertowej, studia nagrań, 10 klas lekcyjnych, biblioteki, kuchni i jadalni oraz 5 pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Jego całkowity koszt to 4 miliony złotych.

Chętni mogą wpłacać pieniądze na konto Fundacja DZIECI AFRYKI: 40 2490 0005 0000 4600 6080 2410, w tytule należy wpisać " SA1 Darowizna Szkoła Muzyczna".

Każdy, kto wyśle pieniądze, otrzyma w podziękowaniu piosenkę zaśpiewaną przez uczniów szkoły.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.africanmusicschool.com/pl

AMS plakat A4 skonwertowany 1 724x1024

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO