Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W Kielcach świętowali organiści

sobota, 27 listopada 2021 17:34 / Autor: Wojciech Dudkowski
W Kielcach świętowali organiści
W Kielcach świętowali organiści
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Diecezjalne Studium Organistowskie w Kielcach obchodziło swoje patronalne święto – świętej Cecylii. Z tej okazji  pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego odprawiona została uroczysta Msza święta. Absolwenci studiów otrzymali dyplomy, a nowoprzyjęci adepci – indeksy.

Muzycy świętowali w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W homilii podczas odprawionej Mszy świętej biskup mówił o potrzebach ludzi w zmieniających się czasach:

- Dziś człowiek nie potrzebuje piękna, prawdy, autentycznej miłości, wolności, tylko siebie, aby wyeksponować swoje ego. Pewnie jest to największa rewolucja w dziejach człowieka. We wspólnocie wiary, podczas Eucharystii, dziękujemy Bogu przez Jezusa Chrystusa za jego ofiarne odkupienie i za piękno Bożej Miłości, bo wysokość krzyża obejmuje wszystkich ludzi i każdego człowieka – mówił biskup.

Hierarcha przypomniał także, że tylko prawda czyni człowieka wolnym:

- Znać prawdę, to nic innego, jak trwać w Bożym planie zbawienia i wierzyć słowu Jezusa Chrystusa bardziej, niż słowu ludzkiemu, które dziś z różnych środków komunikacji wylewa się już nie potokiem, ale rynsztokiem hejtu, nienawiści czy pogardy. Niepokój panujący na świecie, a dziś także blisko naszych granic, to zły owoc życia w fałszu, kiedy z różnych powodów prawda skazana jest na banicję, a wtedy nie ma też prawdziwej wolności – podkreślił.

Wysłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii, w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się uroczyste spotkanie studentów i absolwentów Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Tam kończący naukę otrzymali z rąk biskupa Jana Piotrowskiego dyplomy, a nowoprzybyli studenci – indeksy. Wśród studentów Diecezjalnego Studium Organistowskiego jest coraz więcej kobiet.

- Od lat gram na mszach w kościele, już od małego śpiewałam w scholii dziecięcej, nasza nauczycielka uczyła nas śpiewać i grać na instrumentach, w ostatnich latach parafia zakupiła organy piszczałkowe, a ksiądz poprosił, żebym na nich grała. Przyszłam do Studium, aby być dobrym organistą i wiedzieć, jak grać podczas liturgii. Mam nadzieję, że będę mogła dzielić się swoją pasją z wiernymi – mówi Patrycja Klonowska z Motkowic, studentka IV roku.

Adepci muzyki liturgicznej zgłaszają się do Studium już jako kilkunastolatkowie. Łukasz Barański z parafii świętego Józefa w Zagnańsku rozpoczął swoje kształcenie w wieku 13 lat.

- Namówił mnie organista z mojej parafii, zafascynowałem się jego grą, ale i brzmieniem samych organów, stwierdziłem, że będę wiązał z tym moją przyszłość. Kiedy gram na mszach i nabożeństwach czuję się już za kontuarem swobodnie – mówi.

Mariusz Bednarz, wykładowca i organista parafii katedralnej podkreśla, że oprócz talentu ważna jest także ciężka praca:

- Każdy kandydat przed przyjściem do Studium przechodzi weryfikację, przyjmujemy kandydatów z odpowiednimi predyspozycjami – trzeba słyszeć muzycznie i mieć poczucie rytmu. To jest jednak tylko kilka procent – reszta to długa, wyczerpująca i ciężka praca nad warsztatem. Jeżeli ktoś chce to robić, musi przygotować się na kilka lat pracy i powtarzania w kółko tego samego – zaznacza.

Jak czytamy na stronie diecezji kieleckiej, nauka w Diecezjalnym Studium Organistowskim trwa pięć lat, a zajęcia odbywają się głównie w soboty. Studenci mają możliwość ćwiczenia na organach i pianinach w siedzibie Studium, a także korzystania z biblioteki. Absolwenci mogą podejmować pracę w Kościele rzymskokatolickim jako organiści, kantorzy czy dyrygenci chóru.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO