Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO] Wspomóżmy misje w Kazachstanie

niedziela, 26 czerwca 2022 15:19 / Autor: Michał Łosiak
[VIDEO] Wspomóżmy misje w Kazachstanie
Fot. www. misje.przemyska.pl
[VIDEO] Wspomóżmy misje w Kazachstanie
Fot. www. misje.przemyska.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Od 1995 roku ks. Piotr Pytlowany posługuje jako misjonarz w Kazachstanie. Wiele dzieł jakie udało się zrealizować nie byłoby możliwych bez naszego wsparcia. Teraz, kraj czeka na wizytę papieża Franciszka.

Ksiądz Piotr jest kapłanem archidiecezji przemyskiej, wyświęconym w 1994 roku.

– Wcześniej na zaproszenie biskupa Jana Pawła Lengi przyjechałem do Kazachstanu jako diakon. To co zobaczyłem mocno na mnie wpłynęło. Poczułem chęć głoszenia Ewangelii. W drodze powrotnej prosiłem Pana Boga, że jeżeli będzie to Jego wola, abym z radością wrócił do tego kraju – mówi Radiu eM Kielce.

Tak też się stało. Dokładnie 8 września 1995 roku kapłan rozpoczął posługę w parafii św. Józefa w Makińsku. Wcześniej pracował tutaj ks. Stanisław Król z diecezji kieleckiej.

misje4

– Tam pracowały siostry, które zostały wygnane z rodzinnej miejscowości i właśnie tutaj znalazły swoje miejsce. Miałem radość tam posługiwać przez pięć lat. Później, przez zaledwie rok czasu byłem w Szczucińsku. Tam udało się utworzyć centrum rekolekcyjne „Fides et Ratio”, które pobłogosławił i poświęci kardynał Józef Glemp – dodaje nasz rozmówca.

We wspomnienie św. Józefa Robotnika, dokładnie 19 marca 2001 roku ks. Piotr rozpoczął posługę w ówczesnej Astanie – stolicy Kazachstanu w parafii Maryi Nieustannej Pomocy. Był to również czas wizyty św. Jana Pawła II.

– Owoce tej pielgrzymki widzimy do dzisiaj. Spełniły się marzenia wielu ludzi. Papież dokonał rzeczy niesamowitej. W czasie Mszy Świętej wskazał, że jedyną odpowiedzią na pytania, które mamy w sercu jest Jezus Chrystus. Katolicy, którzy stanowią mniejszość, poczuli, że są ważną grupą społeczną – przypomina ks. Piotr Pytlowany, który od 2017 roku jest rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu Kazachstanu.

misje2

We wrześniu kraj odwiedzi kolejny następca św. Piotra – papież Franciszek. Ojciec Święty weźmie udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.

Jak pomóc misjom w Kazachstanie? Szczegóły znajdziecie tutaj: https://misje.przemyska.pl/misjonarze-pracujacy/ks-piotr-pytlowany/

(Fot. www.misje.przemyska.pl)

Poniżej rozmowa z ks. Piotrem Pytlowanym w programie „Piąta Strona Świata".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO