Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wystawa o biskupie Czesławie Kaczmarku już otwarta

czwartek, 14 września 2023 20:40 / Autor: Maciej Piętka
Wystawa o biskupie Czesławie Kaczmarku już otwarta
Wystawa o biskupie Czesławie Kaczmarku już otwarta
Maciej Piętka
Maciej Piętka

W czwartek, 14 września o godzinie 17, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach otworzono wystawę pt. „Czesław Kaczmarek”. Zebrani goście wysłuchali wykładu dr. Tomasza Domańskiego z Referatu Badań Historycznych delegatury IPN w Kielcach.

Aresztowanie Biskupa Kaczmarka, było spowodowane antykościelną polityką władz w okresie stalinowskim.

 –  Zdecydowaliśmy się przygotować tę wystawę w związku z kilkoma rocznicami, które przypadają w 2023 roku. Chodzi przede wszystkim o słynny proces sprzed siedmiu dekad, w którym biskup został skazany na 12 lat więzienia. Prowadzimy serie biografii elementarnych, gdzie pokazujemy życiorysy osób, które odznaczyły się dla Polski w XX wieku. Jedną z takich postaci jest Czesław Kaczmarek – mówi dr. Michał Zawisza z delegatury IPN w Kielcach.

Na wystawie obecny był także Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– To wszystko wpisywało się w dramat ówczesnej Polski, gdzie przede wszystkim zapomniano o człowieku. Ludzie tacy jak Czesław Kaczmarek walczyli z systemem, który mordował niewinnych bądź wtrącał ich do więzień – informuje Jan Piotrowski.

Na otwarciu ekspozycji pojawili się także niektórzy politycy.

– Biskup męczennik Czesław Kaczmarek doświadczył w swoich czasach wiele krzywd i cierpienia. Był on przykładem tego jak komuniści chcieli rozprawić się z duchownymi. W ten sposób próbowali zniszczyć w narodzie tradycję i wiarę – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Będzie można ją oglądać do końca października, w godzinach od 9 do 17. Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” otwarte jest od wtorku do piątku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO