Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Za nami III Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej

niedziela, 26 czerwca 2022 15:31 / Autor: Michał Łosiak
Za nami III Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej
Fot. Łukasz Czerwiak
Za nami III Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej
Fot. Łukasz Czerwiak
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wraz z oktawą Bożego Ciała zakończył się III Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej. – W Eucharystii Bóg w Jezusie Chrystusie przychodzi do człowieka stworzonego na podobieństwo i obraz Boży – mówił podczas procesji w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Przypomnijmy, że Kongres Eucharystyczny w naszej diecezji odbył się już po raz trzeci. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w Jędrzejowie w dniach od 23 do 26 sierpnia 1934 roku. Drugi raz wydarzenie przeżywali wierni od 1 maja do 11 czerwca 1988 roku. Za każdym razem było to wielkie diecezjalne święto. Tak się stało również w 2022 roku.

Statio Orbis

Głównym świętem, czyli Statio Orbis III Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji była tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

kong2

                                                        Fot. Łukasz Czerwiak

– Wszystko co wiemy o Eucharystii ma swoje źródło w wydarzeniach zbawczych, jakie dokonały się w Jezusie Chrystusie – naszym Panu i Odkupicielu, a przekazuje nam to Słowo Boże – tłumaczył podczas procesji Bożego Ciała z bazyliki katedralnej do kościoła św. Wojciecha biskup Jan Piotrowski. - Przez nasze uczestnictwo we Mszy Świętej i procesji, która nas tak licznie zgromadziła, każdy z nas jest uczestnikiem Kongresu Eucharystycznego. W Eucharystii Bóg w Jezusie Chrystusie przychodzi do człowieka stworzonego na podobieństwo i obraz Boży. Przychodzi jako niestrudzony pielgrzym i podąża za nami drogami życia. Jezus Chrystus staje się pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy, wolności, miłości i szacunku. Każdy człowiek nosi w swoim sercu pragnienie prawdy, dlatego Pan Jezus zwraca się do jego serca - dodał biskup.

Msza Święta, pieśni i modlitwa

Kongres rozpoczął się 9 czerwca w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana i Dzień Kapłański. Przez cały okres jego trwania proboszczowie poszczególnych parafii odprawiali codziennie Mszę Świętą przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej  w bazylice katedralnej. Jedną z nich sprawował ksiądz Marek Czarnota, proboszcz parafii Ducha Świętego w Kielcach.

kong3

– Przeżywamy Kongres Eucharystyczny. Inicjatywa ta ma nam pomóc ożywić pragnienie Eucharystii i odkryć ją jako największy skarb naszej wiary oraz centrum życia chrześcijańskiego. W tych dniach, w modlitwie kongresowej, wzywamy Ducha Świętego, by swoją mocą ożywiał, pogłębiał i utrwalał w nas zdumienie nad tajemnicą eucharystycznej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Prosimy Ducha Świętego, byśmy odczuwali głód Eucharystii, a przyjmując ją, doświadczali jej uświęcającej mocy – wyjaśniał kapłan.

Jedną z Mszy Świętych w piątek, 24 czerwca odprawił także Biskup diecezji Zé Doca.

kong4

– Świętując Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ewangelii mówi się dużo o radości. Dlatego Bogu dziękuję za łaskę odprawienia tej Mszy Świętej w katedrze kieleckiej i radość, która mnie przepełnia, że z powodu przyjaciół, których w tej diecezji mam, mogę sprawować Najświętszą Ofiarę w tym miejscu. W tych świętych dniach Kongresu Eucharystycznego, kiedy kontemplujemy tajemnicę Eucharystii i szukamy miejsca dla Chrystusa Eucharystycznego we współczesnym świecie, prosimy o przymnożenie naszej wiary w moc i potęgę Eucharystii oraz w obecność Jezusa między nami – konkretnie i realnie – mówił biskup Jan Kot.

Specjalnie na Kongres został napisany i skomponowany uroczysty hymn pod tytułem: „Eucharystia daje życie”. Autorem słów jest ksiądz Jan Kaczmarek, a muzykę skomponował Paweł Łukowiec. Powstała także pieśń „Cóż nam mogłeś dać większego”, do której słowa napisał ksiądz Tomasz Rusiecki, a autorem muzyki jest ksiądz Michał Olejarczyk.

Niezwykła wystawa

Ducha kongresu możemy jednak w dalszym ciągu poczuć do końca października w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, oglądając wystawę „Ars Eucharistica, czyli sztuka w służbie Eucharystii”.

arse

– Pokazujemy niezwykłe eksponaty z pierwszego wieku po Chrystusie. Z jednej strony to narzędzia, którymi posługiwali się rzymscy żołnierze – włócznia, gwoździe, kości do gry, hełm; z drugiej przedmioty używane w trakcie wieczerzy. Chcemy przybliżyć i stworzyć pewną atmosferę tych czasów, w których Eucharystia została ustanowiona – tłumaczy ksiądz Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO