Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Eksponaty z kościoła z Rogowa już po renowacji

poniedziałek, 04 stycznia 2021 14:31 / Autor: Adrianna Linertowicz
Eksponaty z kościoła z Rogowa już po renowacji
Fot. FB Muzeum Wsi Kieleckiej
Eksponaty z kościoła z Rogowa już po renowacji
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wystawę odnowionych, XVIII wiecznych eksponatów z kościoła z Rogowa można obejrzeć na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej. Stan zachowania obiektów przed renowacją był bardzo zły.

Pełnej konserwacji poddano rzeźby anioła i Chrystusa, a także tabernakulum z ekspositorium, znajdujących się w kościele szpitalnym z Rogowa pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Parku Etnograficznym w Tokarni. Zahamowano proces niszczenia obiektów, określono zakres i przyczyny zniszczeń oraz dokonano prób gwarantujących odpowiedni dobór środków i metod konserwatorskich. Wszystkie obiekty były polichromowane ze złoceniami. Miejscowo dało się zaobserwować zawilgocenia, zacieki i wykwity grzybni, a także ślady po owadach. Warstwa malarska była złuszczona i spękana.

Obiekty poddane renowacji odzyskały nie tylko swoje pierwotne piękno, ale też nabyły nową jakość artystyczną. Jak informuje Muzeum Wsi Kieleckiej, wszystkie zabiegi, którym poddano eksponaty, zostały poprzedzone analizą technologii oraz technik ich wykonania.

 Odnowione zabytki zwiedzający będą mogli podziwiać już w przyszłym roku. Obecnie można oglądać je na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO