Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Już niedługo Festiwal Duchowość - Rekapitulacje

wtorek, 15 czerwca 2021 12:03 / Autor: Wojciech Dudkowski
Już niedługo Festiwal Duchowość - Rekapitulacje
Już niedługo Festiwal Duchowość - Rekapitulacje
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach zaprasza na „Festiwal Duchowość – Rekapitulacje”. Odbędzie się on od 25 do 27 czerwca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu. Jest on przygotowaniem do zbliżającej się 75. rocznicy Pogromu kieleckiego.

- Duchowość to sfera życia człowieka, o której istnieniu wszyscy wiemy, a którą  bardzo często zaniedbujemy. W powszechnym rozumieniu jest ona kojarzona najczęściej z przeżyciem religijnym, ale przecież życie duchowe mają też osoby, które nie identyfikują się z żadną religią, a wręcz są niewierzące. Jak naucza nas zarówno Kościół katolicki, jak i wszystkie inne religie, człowiek jest istotą nie tylko psychofizyczną, ale i duchową – tłumaczył cel spotkań Bogdan Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Spotkania rozpoczną się w piątek, 25 czerwca o 18:30, w Instytucie Kultury  Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7, wykładem Macieja Bielawskiego pt. „Milczenie Buddy, Słowo Jezusa”. Pokazany zostanie również film „Jezus i Budda. Tradycje praktykowania”. Pierwszy  dzień, tak jak i pozostałe, zostanie zakończony medytacją.

Sobotni program festiwalu otworzy warsztat filozoficzny „Co robić przed końcem świata” o godzinie 11. O 18 będzie wykład online pt. „Dlaczego duchowość nie jest kołem ratunkowym dla współczesności”, a o 19:15 spotkanie z przedstawicielami religii Sikhów.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się o 9:30 warsztatami pt. „Milczenie i słowa w praktyce duchowej”, a następnie spotkaniem medytacyjnym pod pomnikiem Menory, w intencji pokoju dla Kielc, Polski i całego świata.

Zapowiedziano także obchody 75. rocznicy Pogromu kieleckiego. W niedzielę, 4 lipca o 13, rozpocznie się modlitwa różnych religii i wyznań na cmentarzu żydowskim w Kielcach, a o 15 spod pomnika Menory przy al. IX Wieków Kielc pod kamienicę przy ulicy  Planty 7/9 przejdzie Marsz Pamięci.

W czwartek, 8 lipca, w kościele akademickim przy ulicy Wesołej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar i sprawców pogromu oraz o pojednanie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO