Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Kielce będą gospodarzem 21. edycji Gali Mistrza Mowy Polskiej

wtorek, 15 grudnia 2020 12:32 / Autor: Adrianna Linertowicz
Kielce będą gospodarzem 21. edycji Gali Mistrza Mowy Polskiej
Kielce będą gospodarzem 21. edycji Gali Mistrza Mowy Polskiej
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Finał konkursu na najlepiej posługujących się polszczyzną Polaków odbył się w poniedziałek, 14 grudnia 2020 r. Tak jak większość obecnych wydarzeń kulturalnych, Gala została zorganizowana w formie online. Tytuły Mistrzów Mowy Polskiej, decyzją jury, zdobyli: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Tomasz Raczek, Jerzy Sosnowski oraz Henryk Talar. W głosowaniu vox populi najwięcej głosów uzyskali ex-aequo Aleksandra Buszta-Bąk oraz Jarosław Szymczyk.

Prezydent Bogdan Wenta wraz z dyrektorem Kieleckiego Centrum Kultury, Augustyną Nowacką, podczas uroczystej gali online oficjalnie zaprosili chętnych do Kielc na przyszłoroczny finał Mistrza Mowy Polskiej.

– Jesteśmy dumni, że będziemy gospodarzami tego wydarzenia. Wierzymy, że takie spotkania będą kultywowały i podtrzymywały pamięć o znaczeniu mowy ojczystej nie tylko w kulturze i sztuce, ale i w naszym życiu codziennym. Jestem przekonany, że to będzie niezwykle cenna lekcja kultury i historii, a równocześnie podróż sentymentalna przez krainę życia i twórczości wielkich literatów – mówił Bogdan Wenta.

– Kielce zapraszają, czekamy na Państwa – dodała Augustyna Nowacka.

Finał nadchodzącej edycji konkursu odbędzie się 20 września przyszłego roku w Kieleckim Centrum Kultury.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Jego celem jest popularyzowanie ojczystej mowy poprzez nominację i wybór osób, które posługują się językiem polskim z pasją i elegancją. Wybór dokonywany jest przez grono ekspertów, składające się z wybitnych językoznawców, socjologów języka oraz literaturoznawców.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO