Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Kolejne fundusze dla „Kubusia”

poniedziałek, 30 kwietnia 2018 13:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Kolejne fundusze dla „Kubusia”
(archiwum)
Kolejne fundusze dla „Kubusia”
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi „Kubuś” kolejne dotacje. W sumie instytucja otrzymała 72 tysiące złotych na dwa projekty. Odbędą się nowe warsztaty integrujące dzieci z różnych krajów oraz zajęcia promujące czytelnictwo.

Dla międzynarodowego środowiska

W ramach ministerialnego programu „Kultura dostępna” kielecki teatr otrzymał 36 tysięcy złotych na projekt pod hasłem „Ojczyzny”. Głównym celem projektu jest zwiększenie integracji dzieci pochodzących z różnych kultur poprzez organizację warsztatów twórczych wykorzystujących dziedzictwo o charakterze narodowym. Uczestnikami działań będą dzieci przebywające w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie w województwie lubelskim.

- Poprzez sztukę, warsztaty, spotkania z artystami dzieci z Łukowa będą poznawały kulturę i historię naszego miasta oraz regionu. Na podstawie zebranych doświadczeń będą tworzyły własne projekty artystyczne pod okiem ciekawych twórców – mówi Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”.

Zajęcia będą się odbywały w formie artystycznych półkolonii w Łukowie i w Kielcach.

Z tajemnicami teatru w tle

Drugi projekt dofinansowany kwotą 36 tysięcy złotych zatytułowany jest „Wczytuję sztukę”. Dzięki niemu młodzież z kieleckich szkół zapozna się z tajnikami pracy aktora i reżysera. Artyści zaproszą do udziału w zajęciach 8 szkół. Uczestnicy dowiedzą się jak powstaje koncepcja reżyserska, budowanie postaci czy przygotowanie scenografii. Będzie się to odbywało na kanwie lektur szkolnych.

- Niestety młodzież mało czyta. Mamy nadzieję, że tym naszym projektem przekonamy uczniów do książek. Chcemy pokazać, że można czytać w trochę inny sposób, zastanawiając się nad kontekstem literackim czy wizją wystawienia tekstu na scenie - mówi Hanna Świętnicka z Teatru „Kubuś”

W zajęciach będą uczestniczyli profesjonalni aktorzy – między innymi Marcel Sabat. Projekt jest kierowany dla młodzieży w wieku od 14 do 19 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO