Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Muzeum Wsi Kieleckiej zdradziło swoje plany na 2020 rok

czwartek, 27 lutego 2020 11:50 / Autor: Weronika Kępa
Muzeum Wsi Kieleckiej zdradziło swoje plany na 2020 rok
Muzeum Wsi Kieleckiej zdradziło swoje plany na 2020 rok
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Muzeum Wsi Kieleckiej zdradziło swoje plany na kolejne miesiące działalności. W ofercie znajdzie się kilka nowości skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. W planach są również prace związane z konserwacją kolejnych zabytków. Na długiej liście znalazł się także projekt skierowany do osób niedowidzących.

- W tym sezonie chcielibyśmy położyć mocniejszy nacisk na kulinaria, promowanie tego z czego słynie świętokrzyskie, a więc zdrowej żywności - mówi Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. - Dlatego też cieszymy się, że do skansenu wraca „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Nasza oferta zostanie również wzbogacona o niedzielę konserwatorską. Dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli się dowiedzieć, jak w muzeum wygląda proces konserwacji zbiorów - dodaje.

Z uwagi na wciąż starzejące się społeczeństwo, skansen zdecydował poszerzyć swoją ofertę skierowaną do seniorów, którzy, jak przyznaje Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bardzo chętnie odwiedzają park etnograficzny.

- W 2019 roku na kartę seniora przybyło 1300 osób. To o ponad sto procent więcej niż w roku poprzednim. Nową rzeczą, która weszła niedawno do Muzeum Wsi Kieleckiej są benefisy kół gospodyń wiejskich, promujące obrzędowość i tradycje ludową oraz znanych działaczy ludowych - informuje Kusztal.

Muzeum Wsi Kieleckiej postanowiło również po raz pierwszy wyjść z promocją swojej oferty do sąsiednich województw. Przedstawiciele skansenu chcą odwiedzić targi turystyczne w Łodzi oraz Chorzowie. Na tym jednak nie koniec nowości.

- W ramach programu „Kultura dostępna” chcemy przystosować naszą ofertę do potrzeb osób niedowidzących i słabo widzących. W poprzednich latach podejmowaliśmy szereg podobnych działań, natomiast tym razem projekt będzie przygotowany we współpracy ze środowiskiem osób dotkniętych tą niepełnosprawnością - tłumaczy Masny.

Skansen chce również kontynuować prace przy konserwacji obiektów zgromadzonych w kościółku z Rogowa. - Wystąpiliśmy z prośbą o dofinansowanie projektu konserwatorskiego w ramach, którego zostanie wykonana pełna konserwacja rzeźby Chrystusa oraz Anioła, a także tabernakulum - informuje Masny.

Park etnograficzny w Tokarni zamierza również włączyć się w obchody setnych urodzin Jana Pawła II. - Z tej okazji zostanie przygotowana duża wystawa pod tytułem „Jan Paweł II - świadek wojny, człowiek pokoju” autorstwa Ewy Kołomańskiej i Bartosza Bętkowskiego z bardzo dużym udziałem naszego plastyka Grzegorza Chorążka - informuje Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. - Jan Paweł II jest dla Polaków autorytetem i powodem do dumy. Jego młodość przypadła na okres II wojny światowej. Jako papież uważał wojnę za największą porażkę ludzkości. Był świadkiem wielu okrucieństw, które w tym czasie spotkały nasz naród. Stąd właśnie wziął się tytuł wystawy. Na płótnach, o długości niemal dziesięciu i wysokości dwóch metrów zostaną ukazane poszczególne elementy drogi Jana Pawła II poprzez wojnę oraz te elementy, które doprowadziły do jego pontyfikatu - opowiada.

Wernisaż odbędzie w kwietniu. Wystawę będzie można oglądać przez niemal pół roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO