Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

"Nie tylko klasyka". Koncert w Filharmonii

czwartek, 18 marca 2021 09:53 / Autor: Beata Kwieczko
"Nie tylko klasyka". Koncert w Filharmonii
"Nie tylko klasyka". Koncert w Filharmonii
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Mamy ostatnią szansę, żeby odwiedzić Filharmonię Świętokrzyską przed kolejnym zamknięciem. W najbliższy piątek odbędzie się koncert "Nie tylko klasyka", podczas którego zabrzmią utwory Beethovena, Mozarta i Strawińskiego.

Publiczność usłyszy "Uwerturę koncertową Coriolan" Ludwiga van Beethovena, "Koncert fortepianowy nr 24 c-moll" Wolfganga Amadusa Mozarta oraz "Suitę" z baletu "Pulcinella", której autorem jest Igor Strawiński.

Uwertura "Coriolan" to przykład dzieła należącego do najwcześniejszej fazy romantyzmu. Choć jego konstrukcja pozostaje klasyczna, muzyka jest pełna emocji wyrażonych np. głośnymi pojedynczymi dźwiękami lub gwałtownymi akordami.

Koncert fortepianowy c-moll Wolfgang Amadeus Mozart napisał w 1786 roku. Dramatyczny w nastroju, z niespokojnymi, urywanymi motywami w części pierwszej i łagodną melodyką środkowej romanzy, przynosi finał z porywającą melodią i najznamienitszymi wariacjami, jakie skomponował geniusz z Salzburga. Dzieło zinterpretuje Grzegorz Niemczuk, jeden z najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia.

Z kolei "Pulcinella" to balet skonstruowany przez Igora Strawińskiego w 1920 roku w oparciu o fragmenty dzieł twórców XVII wieku, m.in. Pergolesiego. Suita składa się z dziewięciu ogniw o charakterze tanecznym.

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Czesław Grabowski, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej.

Koncert odbędzie się w piątek, 19 marca, o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Bilety w cenie 30 złotych normalny i 25 ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO