Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Nowa wystawa na Zamku w Sandomierzu

piątek, 27 stycznia 2023 14:58 / Autor: Michał Łosiak
Nowa wystawa na Zamku w Sandomierzu
Nowa wystawa na Zamku w Sandomierzu
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby Kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” to nowa wystawa jaką będziemy mogli zobaczyć na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście map ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz przyrządy kartograficzne wypożyczone przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.

Muzeum Zamkowe oprócz kartografii współczesnej posiada bogatą kolekcję zabytkowych map ziem polskich, poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I – Johna Speeda czy XVIII- wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory podarowane w latach 70-90 XX w., uzupełniane poprzez zakupy antykwaryczne – informuje Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

– Systematycznie rozbudowywane zbiory muzeum wzbogaciły się  w 2022 roku o mapę Galicji Zachodniej z 1803 roku oraz mapę Polski z 1692 roku wykonaną w Amsterdamie przez Nicolasa de Abbevilla. W tym samym roku muzeum przeprowadziło konserwacje dziewięciu XIX i XX wiecznych obiektów kartograficznych – dodaje.

Ekspozycja zostanie udostępniona dla zwiedzających w Zamku Królewskim w Sandomierzu w okresie od 7 lutego do 28 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO