Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Posłowie wrócili do Kielc. Cztery figury znów zdobią pałac

wtorek, 08 czerwca 2021 21:42 / Autor: Beata Kwieczko
Posłowie wrócili do Kielc. Cztery figury znów zdobią pałac
Posłowie wrócili do Kielc. Cztery figury znów zdobią pałac
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Figury posłów szwedzkich i moskiewskich znów zdobią Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Rzeźby, które zostały stąd zdjęte w czasie zaborów, zostały bardzo wiernie odtworzone na podstawie różnego rodzaju zdjęć i badań, przy współpracy z szeregiem specjalistów z zakresu sztuki, rzeźby i ubiorów.

– Projekt, który realizujemy dobiega końca. Jak widać, monumentalne figury posłów, które zostały usunięte po powstaniu styczniowym, z powrotem znalazły się na fasadzie budynku. Pałac ten w 80 do 90 procent zachowuje swój oryginalny kształt, ale wciąż musimy przeprowadzać szereg działań, które uatrakcyjnią ten obiekt – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Chodzi o wizerunki dwóch posłów moskiewskich i dwóch szwedzkich. Znajdowały się w tym miejscu już od czasu powstania pałacu w XVII wieku. Rzeźby zostały usunięte i zniszczone przez rosyjskiego zaborcę po powstaniu styczniowym. Postacie zachowały się na fotografiach, które były jednymi z pierwszych zdjęć wykonanych w Kielcach, a pochodziły z lat sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku.

Rzeźby wykonał Grzegorz Świerczyński. Mają trzy metry wysokości. W sumie ważą cztery tony.

posly1

posly2

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO