Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Powstaje film o Westerplatczykach. Za nami pierwszy klaps

środa, 04 maja 2022 12:12 / Autor: Michał Łosiak
Powstaje film o Westerplatczykach. Za nami pierwszy klaps
Fot. Daniel Mazur
Powstaje film o Westerplatczykach. Za nami pierwszy klaps
Fot. Daniel Mazur
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kieleckie Westerplatte – to tytuł filmu, który będzie opowiadał o historii żołnierzy z naszego miasta, którzy wyjechali na nadmorską placówkę, gdzie bohatersko bronili składnicy wojskowej przed niemieckim atakiem. W miniony weekend kręcono pierwsze sceny do produkcji.

Pomysłodawcami filmu byli profesor Krzysztof Bracha i fotografik Krzysztof Pęczalski.

– Poprosili mnie o to, aby ten film zrobić, a do tej idei skłoniliśmy także Rafała Nowaka, wicewojewodę świętokrzyskiego. Stwierdziliśmy, że nie dorównamy produkcjom na temat Westerplatte, które już powstały. Nie przewidujemy wybuchów i samolotów. Nie zakładamy odtwarzania wojny. Podeprzemy się zdjęciami archiwalnymi. Chcemy za  to pokazać jak wyglądało życie żołnierzy, którzy służyli na tej placówce przed ich wyjazdem. Pragniemy zaprezentować warsztat przygotowujący do tej trudnej misji i odkryć kulisy specjalnego raportu, który wymagał, aby wybierano do służby najlepszych z najlepszych – mówi Sławomir Mazur, reżyser filmu.

W produkcji poznamy losy kilku żołnierzy.

– Nawiązaliśmy do wiersza Broniewskiego i wybraliśmy czwórkę westerplatczyków. To cztery całkiem różne historie. Leon Pająk był nauczycielem, który został ranny jako jeden z pierwszych. Po powrocie z wojny pojawił się w Kielcach i zjednoczył środowisko żołnierzy walczących na Westerplatte. Był taką ich dobrą duszą. Przedstawimy również postać Ignacego Skowrona, Franciszka Zameryki i Jana Gębury. Reprezentują oni różne środowiska i historie. Stąd pomysł na taką fabułę filmu – wyjaśnia Sławomir Mazur.

W jednej z głównych ról wystąpi Wojciech Niemczyk. W obsadzie będzie też inny aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego - Dawid Żłobiński. W pozostałe role wcielą się kieleccy rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznych 4 Pułku Piechoty Legionów. Zdjęcia kręcono na poligonie 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Kolejne sceny powstaną m.in. na Westerplatte, w Tokarni i w Wojewódzkim Domu Kultury.

Premiera filmu planowana jest na 7 września.

(Fot. Daniel Mazur)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO