Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Powstał komiks na podstawie utworu Lema

piątek, 02 czerwca 2017 15:24 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Powstał komiks na podstawie utworu Lema
Okładka komiksu
Powstał komiks na podstawie utworu Lema
Okładka komiksu
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kielczanie stworzyli komiks na podstawie opowieści pt. „Wyprawa pierwsza, czyli Pułapka Gargancjana” z cyklu „Cyberiada” Stanisława Lema. To pierwsza w kraju rysunkowa interpretacja utworu znanego i lubianego pisarza. Dzieło kojarzone również z „Bajkami robotów” mówi o tym, że wykorzystując inteligencję jesteśmy w stanie przezwyciężyć złe instynkty. Ilustracje do komiksu stworzył rysownik Tomasz Łukaszczyk. Natomiast scenariuszem zajął się Paweł Chmielewski ze Stowarzyszenia Twórczego „Zenit”.

Paweł Chmielewski przybliżył nam nieco fabułę utworu. - Trulr i Klapaucjusz przybywają na planetę, która jest podzielona dokładnie na pół. W latach siedemdziesiątych, gdy tekst powstał ten przekaz metaforyczny był dosyć prosta. Mamy tu dwa mocarstwa, z których każde chce być ważniejsze i silniejsze od drugiego. W obydwu panuje dosyć nieprzyjemny i nieznany przybyszom ustrój. Lem często odwoływał się do autorytaryzmu – opowiada Paweł Chmielewski.

Komiks w formie wystawy zaprezentowany zostanie 16 czerwca w Bazie Zbożowej jako część obchodów czwartej rocznicy istnienia magazynu „Projektor”. Zeszyt z komiksem ukaże się w 250 egzemplarzach, które nie trafią do sprzedaży. Kilka sztuk otrzymają między innymi kieleckie biblioteki. Autorzy ogłosili w internecie zbiórkę funduszy na druk komiksu. W ciągu doby internauci wpłacili 80 procent potrzebnej kwoty. Ci którzy zdecydowali się wesprzeć finansowo projekt otrzymają swój egzemplarz wyjątkowego komiksu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO