Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Przed nami Festiwal Instrumentów Dętych. Wystąpi też zespół ze Słowacji

czwartek, 27 lutego 2020 12:31 / Autor: Beata Kwieczko
Przed nami Festiwal Instrumentów Dętych. Wystąpi też zespół ze Słowacji
Przed nami Festiwal Instrumentów Dętych. Wystąpi też zespół ze Słowacji
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad dwustu uczestników z całej Polski zaprezentuje swoje umiejętności podczas V Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I i II stopnia, który odbędzie się od 5 do 8 marca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Oprócz przesłuchań i koncertów laureatów, w programie znajdzie się koncert słowackiego zespołu Brass Collegium.

Świętokrzyski Ogólnopolski Festiwal Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I i II stopnia odbywa sie w Kielcach co dwa lata. W tym roku zostanie zorganizowany po raz piąty.

- Celem Festiwalu jest propagowanie instrumentów dętych blaszanych i drewnianych. Chcemy, aby mogło się ze sobą spotkać więcej dzieci i młodzieży, nie tylko po to, żeby rywalizować wykonując utwory na scenie, ale także wymienić różne spostrzeżenia. Również ich nauczyciele mogą wymienić opinie i zapoznać się z nowościami repertuarowymi. Propagujemy przez to także nasz region, bo przyjeżdża do nas cała Polska - mówi Zbigniew Pasieka, nauczyciel klasy trąbki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach i współorganizator Świętokrzyskiego Festiwalu Instrumentów Dętych.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 5 marca. Przez dwa dni od rana do godzin popołudniowych będą odbywać się przesłuchania instrumentów dętych blaszanych, a 7 i 8 instrumentów dętych drewnianych. Wieczorem ogłoszone zostaną wyniki w poszczególnych kategoriach i odbędą się koncerty laureatów. Oprócz tego 8 marca o godzinie 17 w Domu Kultury we Włoszczowie Filia w Kurzelowie odbędzie się koncert zespołu Brass Collegium z Levocy na Słowacji. Ta sama grupa wystąpi także dzień później o godzinie 18 w Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach.

Najlepsi uczestnicy Festiwalu otrzymają nagrody. W przypadku uczniów szkół I stopnia będą to nagrody rzeczowe, a w przypadku II stopnia finansowe. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.muzyczna.kielce.pl oraz na Facebooku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO