Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Przed nami obchody Dnia Judaizmu. Tym razem tylko online

wtorek, 12 stycznia 2021 14:48 / Autor: Beata Kwieczko
Przed nami obchody Dnia Judaizmu. Tym razem tylko online
Przed nami obchody Dnia Judaizmu. Tym razem tylko online
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w najbliższy piątek, 15 stycznia, w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl", który działa przy dawnej synagodze w Chmielniku, rozpoczną się trzydniowe obchody Dnia Judaizmu. Wezmą w nich udział rabin, pastor i kapłan katolicki.

Niestety w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, obchody Dnia Judaizmu przeniosą się do internetu. Gośćmi wydarzenia będą rabin AviBaumol, przez wiele lat związany z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, pastor dr Andrzej Jeziernicki, naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelickiej i redemptorysta ojciec dr Paweł Mazanka, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Każdy z prelegentów wygłosi konferencję online na temat zaczerpnięty z Księgi Powtórzonego Prawa: "Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście". To motto było wybrane bardzo świadomie, bo sytuacja pandemiczna zmusza nas do refleksji nad dokonywaniem wyborów i zastanowieniem się nad tym, czego doznajemy – mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik "Świętokrzyskiego Sztetla".

Zgodnie z tradycją obchodów Dnia Judaizmu wypracowaną przez "Świętokrzyski Sztetl", zostaną zachowane główne elementy wydarzenia i będą to prezentacja jednego ze sztetli regionu, inauguracja kolejnej edycji konkursu "Nasi sąsiedzi – Żydzi" oraz wątek kulinarny i artystyczny.  

– Przywołanym sztetlem regionu kieleckiego staną się Działoszyce, jedna z najważniejszych miejscowości zamieszkanych i zbudowanych przez Żydów. Miasteczko, jego historię i zabytki kultury żydowskiej przypomną etiudy filmowe Jessicy Szczepańskiej oraz odczytane fragmenty Działoszyckiej Księgi Pamięci – informuje Agnieszka Dziarmaga.

Oprawę muzyczną w formie kilkunastu najbardziej znanych piosenek żydowskich przygotowało kieleckie Stowarzyszenie "A nam się chce!", z udziałem znanych artystów i uczniów muzycznych szkół kieleckich. 

Z tej trzydniowej propozycji online można skorzystać bezpłatnie na stronie internetowej Ośrodka "Świętokrzyski Sztetl" oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Obchody potrwają do 17 stycznia. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.swietokrzyskisztetl.pl.

Obchody Dnia Judaizmu organizowane są od 2014 roku. Wydarzenie objęli patronatem biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO