Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Przenieś się w lata 20 z "Cyganką Azą" we Włoszczowie

czwartek, 29 lipca 2021 13:02 / Autor: Wojciech Dudkowski
Przenieś się w lata 20 z "Cyganką Azą" we Włoszczowie
kadr z filmu Cyganka Aza
Przenieś się w lata 20 z "Cyganką Azą" we Włoszczowie
kadr z filmu Cyganka Aza
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W kinie plenerowym we Włoszczowie będzie można się przenieść w lata 20. W sobotę, 31 sierpnia o 21:15, odbędzie się pokaz filmu niemego „Cyganka Aza” z muzyką na żywo.

„Cyganka Aza” to polski film niemy z 1926 roku. Scenariusz oparty jest na powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Chata za wsią”.

W majątku pana Adama zjawiają się Cyganie. Jest wśród nich młody Tumry, który pokochał Motrunę, córkę osiadłego we wsi Cygana. Miłości Tumrego i Motruny przygląda się piękna i dzika Cyganka Aza. Cyganie odjeżdżają, natomiast Tumry postanawia pozostać we wsi i poślubić Motrunę. Czeka ich jednak okrutny los. Wszyscy zwracają się przeciwko nim, a ojciec przeklina córkę i podpala im chatę...

Muzyka do filmu oparta jest na motywach cygańskich oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga w 36 tomie Wołyń. To koncert, łączący różne tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizację i z energią akustycznego rockowego grania.

Kompozytorem i wykonawcą muzyki jest Waldemar Rychły, poznański muzyk, kompozytor i aranżer, współtwórca Kwarteru Jorgi. Na klarnecie zagra Kuba Majda, natomiast na skrzypcach Dominika Dołżyńska.

Organizatorami są Dom Kultury  we Włoszczowie oraz Kino Muza we Włoszczowie.

W przypadku niesprzyjającej pogody, pokaz zostanie przeniesiony do sali kinowo-widowiskowej.

blagad

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO