Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Spotkanie autorskie o Irenie Sendlerowej w chmielnickiej synagodze

piątek, 03 września 2021 12:14 / Autor: Beata Kwieczko
Spotkanie autorskie o Irenie Sendlerowej w chmielnickiej synagodze
Spotkanie autorskie o Irenie Sendlerowej w chmielnickiej synagodze
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Pomoc niesiona Żydom w czasie Holokaustu przez Irenę Sendlerową i jej współpracowników widziana oczami uratowanych dzieci. Ten motyw będzie towarzyszył spotkaniu autorskiemu z Renatą Piątkowską, które odbędzie się 7 września w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku.

Będzie to trzecie spotkanie autorskie z cyklu "Kto ratuje jedno życie…", które jest adresowane do uczniów i nie tylko.

Przedmiotem spotkania będzie książka pt. "Wszystkie moje mamy", opublikowana nakładem Wydawnictwa Literatura. Narratorem jest żydowski chłopczyk z czasów II wojny światowej, który pomaga spojrzeć na Zagładę Żydów oczami ufnego, wychowanego w kochającej się rodzinie dziecka. Dzięki determinacji Ireny Sendlerowej i jej współpracowników, żydowskie dzieci zyskują w akcji ratowniczej "nowe mamy", nieraz z trudem pamiętają ich imiona. W ten sposób uratowanych zostało około dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci.

Renata Piątkowska to znana i ceniona autorka książek dla dzieci. Na swoim koncie ma około 45 publikacji. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", jest ambasadorką akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Autorka zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursach: "Przecinek i Kropka" oraz "Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży", statuetkę Koziołka Matołka w konkursie im. Kornela Makuszyńskiego, za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Została także uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Renata Piątkowska ukończyła socjologię na UJ, jest mamą Kacpra i Marty. Najchętniej spędza czas pisząc książki dla dzieci lub jeżdżąc konno.

Spotkanie autorskie odbędzie się we wtorek, 7 września, o godzinie 12 w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl". Wstęp jest bezpłatny. Przed wydarzeniem będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Spotkanie zostanie zorganizowane dzięki wsparciu ze strony Muzeum Historii Polski w Warszawie przyznanego w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2021".

Plakat, spotkanie z R. Piątkowską

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO