Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Stanisław Żółkiewski bohaterem wystawy plenerowej

poniedziałek, 24 maja 2021 16:03 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Stanisław Żółkiewski bohaterem wystawy plenerowej
[FOTO] Stanisław Żółkiewski bohaterem wystawy plenerowej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Życie Stanisława Żółkiewskiego zostało zaprezentowane na wystawie plenerowej "Hetman", którą można oglądać na dziedzińcu Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Ekspozycję przygotował Instytut Polonika.

– O Stanisławie Żółkiewskim mówiono, że był rycerzem bez skazy i że jego odwagi starczyłoby dla kilku ludzi. Przed 400 laty brał udział w najważniejszych bataliach Rzeczypospolitej. Wojennemu kunsztowi i sprytowi hetmana zawdzięczamy, m.in. zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem w 1610 roku – mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Postać hetmana, który bez wątpienia był jednym z najważniejszych ludzi swojej epoki, przez wieki otaczano kultem. Żółkiewski wsławił się zresztą nie tylko na polu walki. Pozostawił po sobie pamiętnik-kronikę "Początek i progres wojny moskiewskiej", który jest cennym źródłem dla historyków i badaczy języka polskiego.

– Na wystawie znajdują się obrazy, mapy, ryciny i wizerunki Stanisława Żółkiewskiego, pochodzące nie tylko z polskich muzeów i krajowych instytucji kultury, lecz także cenne zbiory z placówek zagranicznych – informuje Urszula Kinder.

Sporo uwagi poświęcono Żółkwi i jej zabytkom: wyjątkowej kolegiacie pw. św. Wawrzyńca, nagrobkom w kościele dominikańskim i pamiątkom, takim jak płaskorzeźba ze św. Wawrzyńcem i herbem miasta na budynku dawnej elektrowni. Dzięki ścisłej współpracy z muzealnikami z Ukrainy, organizatorom wystawy udało się udostępnić rzadkie przykłady poloników.

Na szczególną uwagę zasługują dwa obrazy: "Stanisław Żółkiewski przedstawia królowi Zygmuntowi III na sejmie w 1611 r. pojmanych carów Szujskich" przypisywany malarzowi Wazów, Tomaszowi Dolabelli, z kolekcji w zamku w Podhorcach, obecnie w zbiorach Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz "Bitwa pod Kłuszynem", autorstwa Szymona Boguszowicza.

Dzieło, które powstało w pierwszej połowie XVII wieku, wraz z trzema innymi, ufundowanymi przez prawnuka hetmana króla Jana III, prezentowane było dawniej w żółkiewskiej kolegiacie, współtworząc niezwykłą dekorację złożoną z monumentalnych obrazów batalistycznych. Dziś znajduje się w dawnym zespole klasztornym kapucynów w Olesku, oddziale Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Hetman Żółkiewski zginął w bitwie z Turkami i Tatarami pod Cecorą w 1620 roku.

Wystawę można zwiedzać do połowy czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO