Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Duże zainteresowanie wystawą Rafała Olbińskiego

wtorek, 10 sierpnia 2021 15:13 / Autor: Beata Kwieczko
Duże zainteresowanie wystawą Rafała Olbińskiego
Duże zainteresowanie wystawą Rafała Olbińskiego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa monograficzna dzieł Rafała Olbińskiego, która znajduje się w  Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Od wernisażu odwiedziło ją już ponad dwa tysiące osób.

Ekspozycja została otwarta 1 lipca. Jest to pierwsza na świecie wystawa monograficzna artysty związanego z Kielcami. Olbiński urodził się tutaj i spędził tu swoje młodzieńcze lata.

Na ekspozycji zostały pokazane m.in. wczesne prace artysty - projekty okładek czasopism oraz ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku. Są to m.in. okładki polskiego pisma muzycznego "Jazz Forum", gdzie Olbiński przez około dekadę był odpowiedzialny za szatę graficzną. Prace pochodzą od prywatnych kolekcjonerów.

– Wystawa cieszy się dużą popularnością, bo od początku lipca odwiedziło ją ponad 2200 osób. Frekwencja jest naprawdę duża, pomimo że są wakacje – mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jej zdaniem ekspozycja jest tak chętnie zwiedzana ze względu na znane nazwisko twórcy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło sie także kuratorskie zwiedzanie wystawy, które odbyło się w ubiegłą niedzielę. W wydarzeniu uczestniczyło 70 osób.

Dla porównania, wystawę "Strach", którą prezentowało wcześniej Muzeum Narodowe, w ciągu dziewięciu miesięcy jej trwania, odwiedziło 5900 osób, a ekspozycję "Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla" w ciągu siedmiu miesięcy zobaczyło 3784 osoby.

Wystawę prac Rafała Olbińskiego można zwiedzać do końca października.

Warto przypomnieć, że w Muzeum Dialogu Kultur na kieleckim Rynku czynna jest wystawa drugiego znanego artysty - Nikifora Krynickiego.

Jego dorobek liczy kilkadziesiąt tysięcy prac, a twórczość obejmuje głównie autoportrety i panoramy Krynicy. Malował na skrawkach papieru, kawałkach tektury i okładkach zeszytów. Na wystawie można obejrzeć około 40 jego dzieł, jak również fotografie oraz filmy dokumentalne przedstawiające kulturę łemkowską, w której wychował się Nikifor Krynicki.

Ekspozycja będzie czynna do 12 września. Do tej pory odwiedziło ją ponad 770 osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO