Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Tozależyzm, dziadersi i alternatywka, czyli młodomowa na Tygodniu Kultury Języka

piątek, 19 lutego 2021 11:48 / Autor: Adrianna Linertowicz
Tozależyzm, dziadersi i alternatywka, czyli młodomowa na Tygodniu Kultury Języka
Tozależyzm, dziadersi i alternatywka, czyli młodomowa na Tygodniu Kultury Języka
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Warsztaty, konkursy, wykłady, koncerty, turnieje, spotkania z autorytetami i znacznie więcej. Wszystko to czeka na nas podczas tegorocznej, już XXIX edycji Tygodnia Kultury Języka na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, który potrwa od 15 do 20 marca 2021 r. 

Projekt zakłada stworzenie dla jak największego grona odbiorców (głównie uczniów ze wszystkich poziomów edukacyjnych) możliwości uczestniczenia w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Są one organizowane przez szkoły, a także instytucje kultury, edukacji i nauki. Największą ich zaletą jest duża różnorodność. Poza interesującymi panelami dyskusyjnymi i konkursami, będą też recitale, koncerty, wystawy oraz prezentacje talentów i pasji. Każde spotkanie ma dostarczyć konkretnej wiedzy i wspomóc rozwój umiejętności pisania, mówienia, słuchania, ale też wyrażania własnych opinii i emocji.

Wydarzenie cieszy się dużą popularnością od lat. W tym roku hasło Tygodnia brzmi: "Przejrzysty ojczysty, przez młodomowę do współczesnej kultury".

– Język młodomowy, czyli język nastolatków, jest bardzo bogaty i niezwykle charakterystyczny. Powodem jest to, że osoby młode spędzają dużo czasu w Internecie i mediach społecznościowych. Postanowiliśmy zaprosić młodzież do debaty o tym, jakim językiem się posługuje, jakim zmianom on ulega, dlaczego takie, a nie inne słowa są w nim używane i co dokładnie oznaczają – tłumaczy Lidia Pasich, koordynator projektu oraz nauczyciel akademicki Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.

– Chcemy przyjrzeć się temu językowi, który dla pokolenia "dziadersów" jest kompletnie niezrozumiały, a tym bardziej dla pokolenia baby boomers, czyli osób z lat 50. i 60. ubiegłego wieku – mówi Lidia Pasich. – Zależy nam też na tym, by młodzi przygotowywali nowe formy wypowiedzi, tworzyli własne słowniki, czy przeprowadzali wywiady – dodaje.

Młodzież będzie mogła wziąć nie tylko czynny udział w obserwacji młodomowy, ale też zaprezentować wyniki prowadzonych badań w wybranej przez siebie formie.

Zebrany materiał językowy pozwoli opracować hasła w ramach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

– Mnóstwo nowych słów pojawia się w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanym przez wydawnictwo PWN. Powstała praktycznie cała encyklopedia tych wyrażeń. Jesieniara, alternatywka, czy emotikona "XD". W tym roku nagrodzono słowo "tozależyzm". To jest niesamowite, bogate słownictwo, które pokazuje jak bardzo zmienia się nasz świat – przyznaje  Lidia Pasich.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w formie online lub hybrydowej. Wszystko uwarunkowane jest sytuacją związaną z pandemią.

Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział. Do Projektu mogą zgłaszać się także szkoły. Więcej szczegółów o możliwościach uczestnictwa znajduje się tutaj.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO