Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Uratowali mozaikę w sędziszowskim centrum kultury

środa, 13 stycznia 2021 09:20 / Autor: Adrianna Linertowicz
Uratowali mozaikę w sędziszowskim centrum kultury
Fot. FB Instytut Dizajnu
Uratowali mozaikę w sędziszowskim centrum kultury
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Instytut Dizajnu w Kielcach interweniował w sprawie zachowania jednej z niewielu mozaik zewnętrznych, znajdujących się w naszym regionie, ozdabiającej elewację sędziszowskiego Centrum Kultury. Z powodzeniem.

Budynek Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie jest w trakcie gruntownej modernizacji. Projekt nowej elewacji nie zakładał jednak zachowania mozaiki, zdobiącej fryz gmachu. Z tego powodu pracownicy Instytutu Dizajnu w Kielcach postanowili uratować mozaikę. Wystosowano petycję do burmistrza Sędziszowa, Wacława Szarka, podpisało się pod nią około 1800 osób. Koordynacją działań zajęła się Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu.

Mozaikę wykonał w 1966 roku warszawski artysta Jan Karczewski, który między innymi malował plafon w Gabinecie Marmurowym w Zamku Królewskim.  Posiada ona duże walory artystyczne i na stałe wpisała się w krajobraz miasta. Mozaika niejako podpowiada też kulturalny charakter działalności placówki, a także przypomina o historii miasta związanej z koleją (dzieło ufundowali pracownicy kolei).

Interwencja oraz szybka reakcja ze strony mieszkańców, mediów i instytucji wspierających akcję przyczyniła się do tego, że burmistrz Sędziszowa zdecydował o zachowaniu mozaiki.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO